Powraca pomysł militaryzacji Unii Europejskiej
Unia Europejska planuje utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony, z którego będzie można finansować inwestycje na badania w sektorze obronnym i wspierać wspólne zakupy sprzętu. Zgodnie z planem, w wieloletnim budżecie Unii po 2020 roku, na cele funduszu należałoby zarezerwować 500 mln euro rocznie. O militaryzacji Wspólnoty mówił mjr Mariusz Kordowski z Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa.
2016-12-05, 20:50
Posłuchaj
Gość wskazywał, że dotychczasowe działania sprowadzały się do formowania wspólnych kontyngentów. Obecnie jednak „idą za tym konkretne pieniądze i to może spowodować, że będziemy mieć wspólną armię”. – To jest kuszące, żeby na bazie Unii stworzyć coś, co będzie bardziej stabilne. W sytuacji, gdy Ameryka może mieć inne interesy, Unia uzyska większą niezależność – mówił.
Wyjaśniał również, że nie oznacza to, że kraje nie będą posiadały swoich armii. Przeciwnie – projekty, które państwa będą chciały stworzyć w zakresie obronności, będzie można oprzeć o ten fundusz.
Kordowski podkreślił także, że fundusz jest również krokiem w kierunku ekonomicznego umocnienia Unii. – Będzie mogła zmusić inne kraje do tego, by kupowały w Europie.
Zdaniem gościa, prowadzony będzie dialog między NATO a Unią, by podzielić „teatr działań”. – Kiedy widać, że Sojusz jest obciążony operacjami w pewnej części, dogaduje się z Unią i ona przejmuje odpowiedzialność za pewien obszar – mówił. Ocenił jednak, że na początek Wspólnota będzie musiała rozwinąć kompetencje, podczas mniejszych operacji z dala od jej granic.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/ip
Więcej Świata w Polskim Radiu 24
REKLAMA
__________________
Data emisji: 5.12.2016
Godzina emisji: 14:35
REKLAMA
Polecane
REKLAMA