Praca dziennikarzy w parlamencie. Jak to wygląda poza Polską?

Kancelaria Sejmu chce uregulować kwestię organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie. Część opozycji i środowiska medialnego uważa, że to próba ograniczenia dostępu mediów do tego, co dzieje się w Sejmie. W Polskim Radiu 24 o tym, jak pracują dziennikarze w parlamentach innych państw i Unii Europejskiej, mówili nasi zagraniczni korespondenci.

2016-12-17, 19:03

Praca dziennikarzy w parlamencie. Jak to wygląda poza Polską?
Reguły poruszania się dziennikarzy w parlamencie Europejskim są jasno określone a dostęp do pomieszczeń bardzo swobodny . Foto: Connect Euranet-flickr

Posłuchaj

17.12.17 Jak pracują dziennikarze w USA? Relacja Jana Pachlowskiego
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślała na naszej antenie Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, dziennikarze pracujący w Parlamencie Europejskim powinni stosować się do pewnych reguł. Zauważyła jednocześnie, że „dziennikarze pracujący w PE mogą wchodzić niemal wszędzie”.

– W każdej chwili można też poprosić przechodzącego obok europosła, by zatrzymał się i wypowiedział – wskazywała nasza korespondentka. – Wyjątkiem jest tutaj restauracja. Tam posłowie mają zagwarantowaną prywatność – dodawała Beata Płomecka.

W najważniejszych instytucjach politycznych Stanów Zjednoczonych – Kapitolu i Białym Domu – istnieje regulamin, który jest podstawą organizacji pracy dziennikarzy. 

– Każdy przestrzega zaleceń, nie ma większych problemów na tym tle – relacjonował Jan Pachlowskiego, nasz korespondent w USA. – W sali konferencyjnej Białego Domu dziennikarze mają np. swoje ściśle określone miejsca, nie ma przepychanek. Reporterzy, którzy na co dzień nie pracują w tym miejscu, zajmują stanowiska na końcu sali  – wyjaśniał dziennikarz.

REKLAMA

Więcej w rozmowach z korespondentami.

W Polskim Radiu 24 również relacje Ewy Wysockiej (Hiszpania) i Tomasza Siemieńskiego (Paryż). 

Polskie Radio 24/mp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej