Traktaty Rzymskie – fundament Unii Europejskiej
Podpisane w marcu 1957 roku w Rzymie dwa traktaty międzynarodowe, zasadnicze dla przyszłej integracji europejskiej, dały podwaliny Unii Europejskiej. O znaczeniu Traktatów Rzymskich mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Piskorska (Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego).
2017-03-24, 15:06
Posłuchaj
Rzeczywistość powojenna, potrzeba odbudowy, rozruszanie europejskich gospodarek, zapewnienie ekonomicznego bezpieczeństwa i perspektyw na przyszłość stały u podłoża szukania wspólnych dla Europy mechanizmów i zasad, które pozwoliłyby poszczególnym państwom współpracować na równorzędnych prawach. – To gospodarka była czynnikiem motywującym do podjęcia współpracy europejskiej – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
– Powstanie Wspólnoty Europejskiej, czyli dzisiejszych podstaw Unii Europejskiej, było wydarzeniem nie tylko dyplomatycznym i politycznym, ale przede wszystkim gospodarczym. Po drugiej wojnie światowej rozbudzały się nacjonalizmy na zachodzie Europy i wówczas jedyną szansą na zjednoczenie powojennej Europy stała się gospodarka. To pozwoliło omijać sprawy drażliwe, jak narodowa polityka poszczególnych państw członkowskim – powiedziała dr Beata Piskorska.
Traktaty Rzymskiej podpisane 60 lat temu tworzyły ramy dla unii gospodarczej i unii w zakresie pokojowego użycia energii atomowej. Traktaty zostały podpisane przez RFN, Francję, Holandię, Belgię, Luksemburg i Włochy.
– Głównym hasłem, które wówczas było głoszone to "nigdy więcej wojny" i niedoprowadzenie do tego, żeby państwa były ze sobą skłócone i rywalizowały ze sobą – podkreślała dr Beata Piskorska. – Celem głównym było podnoszenie poczucia bezpieczeństwa obywateli i jakości ich życia – zaznaczała.
REKLAMA
Całość rozmowy do wysłuchania w nagraniu audycji.
Program prowadził Krzysztof Grybowski.
Polskie Radio 24/dds
____________________
REKLAMA
Data emisji: 24.03.2017
Godzina emisji: 14:35
Polecane
REKLAMA