Tydzień szans dla Ukrainy
W Kijowie szefowa unijnej dyplomacji i ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, a w Brukseli premier Ukrainy. W trzecim tygodniu grudnia odbędzie się wiele rozmów dotyczących przyszłości naszego wschodniego sąsiada. Omawiane będą m.in. kwestie związane z udzieleniem Ukrainie pomocy finansowej przez Unię Europejską.
2014-12-16, 21:47
Posłuchaj
Negocjacje pomiędzy Brukselą a Kijowem obarczone są wzajemnymi oczekiwaniami. Jewgen Worobiow z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił w Polskim Radiu 24 o stanowiskach obu stron.
– Unia Europejska oczekuje od Ukrainy programu reform – dokładnego opisu działań na następne trzy lata. Natomiast Kijów oczekuje od Brukseli pomocy finansowej, która pomogłaby władzom w ustabilizowaniu sytuacji ekonomicznej kraju i zaplanowaniu budżetu na kolejny rok – tłumaczył Gość PR24.
Priorytety dla Ukrainy
Jak wyjaśniał w PR24 Jewgen Worobiow, pomiędzy Kijowem a Brukselą istnieją rozbieżności w kwestii reformy ukraińskiego życia politycznego, gospodarczego i społecznego. Ekspert ocenił, że władze Ukrainy są nastawione w większej mierze na reformy fiskalne, a nie strukturalne.
– Władzom UE zależy na reformie systemu sądowniczego i restrukturyzacji sił wewnętrznych Ukrainy. Tamtejsi urzędnicy przykładają także dużą wagę do zmian w sektorze energetycznym. Z drugiej strony rząd Arsenija Jaceniuka chce skupić się na reformach fiskalnych, które wiążą się ze zmniejszeniem wydatków socjalnych. W ten sposób państwo zostałoby zadłużone w mniejszym stopniu, a także nie zostałyby utracone rezerwy krajowe – zauważył Gość PR24.
W Świecie w Powiększeniu także rozmowa o problemie stosowania tortur na świecie. Gościem Michała Strzałkowskiego była Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii "STOP torturom" w Amnesty International.
PR24/mp