Wyzwania Partnerstwa Wschodniego
Ostatni szczyt Partnerstwa Wschodniego nie przyniósł przełomu. Podczas spotkania w Rydze ani Ukraina, ani Gruzja nie doczekały się zniesienia wiz do Unii Europejskiej. Czy polityka Brukseli wobec wschodnich sąsiadów znajduje się w fazie stagnacji? Na to pytanie w Świecie w Powiększeniu odpowiadał Grzegorz Gromadzki, ekspert Fundacji Batorego.
2015-05-28, 21:46
Posłuchaj
Po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze, Krzysztof Nieczypor, red. naczelny portalu „eastbook.eu”, ocenił w Polskim Radiu 24, że spotkanie potwierdziło nijakość polityki wschodniej prowadzonej przez Brukselę.
Z opiniami ekspertów, kontestującymi skuteczność Partnerstwa Wschodniego, nie zgadzał się w Świecie w Powiększeniu Grzegorz Gromadzki. Jak podkreślał ekspert Fundacji Batorego, pomiędzy spotkaniem w Rydze, a poprzednim szczytem w Wilnie, podjęto ważne decyzje w kontekście współpracy ze wschodnimi sąsiadami.
– W tym czasie umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską podpisała Ukraina, a także Mołdawia i Gruzja. Dodatkowo, Kiszyniów uzyskał ruch bezwizowy, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe – wskazywał Gromadzki.
Ekspert dodał przy tym, że droga do pełnej integracji Ukrainy czy Mołdawii z UE jest jeszcze daleka. – Pamiętajmy, że dążenia Polski do przystąpienia do Unii Europejskiej wymagały wiele lat pracy. Tymczasem, sytuacja tych krajów jest gorsza niż nasze położenie w latach 90. – oceniał ekspert.
W Świecie w Powiększeniu także o rozmowa o sytuacji w Tybecie. Tam doszło do samospalenia w proteście przeciw gromadzeniu chińskich sił bezpieczeństwa w miastach regionu przed 80. rocznicą urodzin XIV Dalajlamy.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Renik.
Polskie Radio 24/mp