X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Hiszpania: napięta sytuacja w związku z katalońskim referendum

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 09:51
Funkcjonariusze hiszpańskiej Gwardii Cywilnej dokonali rewizji w siedzibie centrum informatycznego rządu Katalonii. Interwencja służy uniemożliwieniu elektronicznego liczenia głosów w zaplanowanym na niedzielę w tym regionie referendum niepodległościowym. O trudnej sytuacji na Półwyspie Iberyjskim mówiła w audycji „Świat w Powiększeniu” Ewa Wysocka, była korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii.
Audio
  • 30.09.17 Ewa Wysocka: mam nadzieję, że w Katalonii nie dojdzie do rozwiązań siłowych
Wiec zwolenników uzyskania niepodległości przez Katalonię.
Wiec zwolenników uzyskania niepodległości przez Katalonię.Foto: PAP/EPA/XOAN REY

Akcja, w której wzięło udział szesnastu funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej, przeprowadzona została w siedzibie podległego rządowi Katalonii Centrum Telekomunikacji i Technologii Informatycznej w Barcelonie. Instytucja ta miała być odpowiedzialna za elektroniczne liczenie głosów oddanych w trakcie plebiscytu.

Gwardia Cywilna weszła też do Centrum Bezpieczeństwa Informacyjnego Katalonii. Głównym celem akcji było przejęcie adresów lokali wyborczych, w których w niedzielę ma się odbyć referendum.

– W wielu szkołach, które mają pełnić funkcję lokali wyborczych, trwa okupacja budynków przez nauczycieli, rodziców, a nawet uczniów. Chcą, by cały czas szkoły były otwarte i by władze nie miały możliwości zaplombowania drzwi wejściowych. Są również liczne demonstracje zwolenników i przeciwników przeprowadzenia referendum – powiedziała Ewa Wysocka.

Hiszpański rząd Mariano Rajoya zapowiedział, że zrobi wszystko, aby nie dopuścić do niedzielnego plebiscytu w Katalonii, który uważa za nielegalny. Premier wielokrotnie nazywał go „chimerą”, grożąc wyciągnięciem konsekwencji wobec organizatorów.

– Mam nadzieję, że nie dojdzie do rozwiązań siłowych. Jednak wiadomo, że rząd centralny będzie chciał przedsięwziąć wszelkie możliwe kroki, by referendum nie odbyło się zgodnie z zamierzeniami jego organizatorów. Gdyby gabinet Mariano Rajoya pozostał z założonymi rękami, to na pewno straciłby sporo poparcia - dodała Ewa Wysocka.

Ponadto w audycji rozmowa z Robertem Zduńczykiem, szefem Fundacji Polska-Afryka Wschodnia, o wyzwaniach migracyjnych Europy i współpracy rozwojowej z Afryką.

„Świat w Powiększeniu” prowadziła Magdalena Skajewska.

PAP/Polskie Radio 24/db

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 19.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Mas ukarany za zorganizowanie plebiscytu niepodległościowego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 09:12
Były przywódca Katalonii Artur Mas został skazany przez Najwyższy Sąd Katalonii na dwa lata pozbawienia pełnienia funkcji publicznych oraz 36,5 tysiąca euro grzywny. Kara została wymierzona za zorganizowanie w 2014 roku plebiscytu niepodległościowego. Mas zapowiedział, że nie tyko odwoła się od wyroku do hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, ale też zaskarży go do Trybunału w Strasburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Katalonia odłączy się od Hiszpanii?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 20:00
W Katalonii Diada Nacional de Catalunya – Święto Narodowe. Lokalny rząd wzywa do wyjścia na ulice zwolenników niepodległości. 1 października ma się odbyć w tej sprawie nieuznawane przez rząd w Madrycie referendum. O szczegółach w audycji Świat w Powiększeniu mówiła Ewa Wysocka, b. korespondentka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Katalonia ma szanse na niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:37
Setki tysięcy Katalończyków domagały się w Barcelonie zgody na zaplanowane 1 października referendum w sprawie niezależności regionu. Organizatorzy mówią o ponad milionie demonstrantów. O tym, czy Katalonia ma szanse na niepodległość powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepewny los katalońskiego referendum niepodległościowego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 15:00
Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych. O niepewnej przyszłości katalońskiego referendum mówił w Polskim Radiu 24 Jaume Cassanyer, koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia zapowiada kolejne referendum niepodległościowe

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 20:00
Na 1 października zapowiedziane jest drugie z kolei referendum niepodległościowe w Katalonii. Pierwsze, w listopadzie 2014 roku, zakończyło się klęską secesjonistów. O konflikcie na linii Madryt – Barcelona mówiła w audycji Świat w Powiększeniu była korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie Ewa Wysocka.
rozwiń zwiń