"Świat w powiększeniu". Obsada stanowisk w europarlamencie
W Parlamencie Europejskim zostały obsadzone kolejne stanowiska. Polakom przypadły funkcje wiceprzewodniczących niektórych komisji. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica, "Nowe Państwo").
2019-07-10, 21:55
Posłuchaj
Witold Waszczykowski został wybrany na wiceszefa komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Zdzisław Krasnodębski został wiceprzewodniczącym komisji przemysłu i energii, Róża Thun - wiceprzewodniczącą komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów, Ryszard Czarnecki - wiceprzewodniczącym komisji petycji, Janusz Lewandowski wiceprzewodniczącym komisji budżetowej. Beacie Szydło natomiast nie udało się zdobyć stanowiska przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych.
- Prawo i Sprawiedliwość nie ma dobrych notowań wśród socjaldemokratów, socjalistów czy Zielonych w Parlamencie Europejskim. Wynika to z szeregu różnic – również ideologicznych. Myślę, że głównym powodem jest to, że Beata Szydło jest kojarzona z rządami Prawa i Sprawiedliwości. Jest byłą premier, czyli twarzą partii, która jest nieakceptowalna dla większości eurodeputowanych. Jak widać, nie liczą się kompetencje, tylko przynależność partyjna – powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk.
Jak podkreśliła, w Unii Europejskiej w ostatnim czasie nastąpiła pewna zmiana dotycząca obsady stanowisk. – Doszło do zastąpienia modelu kandydatów wiodących czymś, co nosi znamiona jakiejś spontanicznej akcji, ale spontaniczną akcją nie jest. Choć przynajmniej na takie przedsięwzięcie wyglądało wyłonienie Ursuli von der Leyen jako osoby nominowanej na stanowisko szefa Komisji Europejskiej – dodała rozmówczyni PR24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Antoni Opaliński.
Polskie Radio 24
----------------------
Data emisji: 10.07.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 19.46
Polecane
REKLAMA