Ks. Andrzej Paś: papież Franciszek przyniesie Japończykom nadzieję

- Największym problemem w Japonii jest obecnie syndrom pracoholika i wielka liczba samobójstw. To także kraj, w którym następuje sekularyzacja. Liczę na to, że wizyta papieża Franciszka przyniesie Japończykom nadzieję - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Andrzej Paś z "Pomocy Kościołowi w Potrzebie".

2019-11-20, 20:13

Ks. Andrzej Paś: papież Franciszek przyniesie Japończykom nadzieję

Posłuchaj

20.11.2019 Ks. Andrzej Paś o wizycie papieża Franciszka w Tajlandii i Japonii
+
Dodaj do playlisty

Papież Franciszek będzie przebywał w Tajlandii i w Japonii. Gość Polskiego Radia 24 mówił o prawdopodobnych celach i zamierzeniach Ojca Świętego. - Jak wskazują nasze raporty, najbardziej zapalny punkt dla chrześcijan to Azja Południowo-Wschodnia. Japonia nie jest już krajem męczeństwa, ale przez 250 lat przeżywała pustkę chrześcijaństwa. Tajlandia to sekularyzacja i kryzys moralny i stąd wymaga być może wizyty głowy Kościoła - zwrócił uwagę.

"Kraj kontrastu"

- W programie wizyt są m.in. msze na stadionie, spotkania z ważnymi dygnitarzami, spotkanie z monarchą Tajlandii. Papież Franciszek wszędzie, gdzie pielgrzymuje, spotyka się także z chorymi i cierpiącymi - zauważył.

Ks. Andrzej Paś mówił również o sytuacji chrześcijan w Tajlandii i w Japonii. - W Tajlandii mamy dwie metropolie i dwanaście diecezji. Mieszka tam ponad 300 tys. wyznawców chrześcijaństwa i ponad 600 kapłanów. Ta wspólnota jest mocno związana z papieżem. Odwiedził ją 30 lat temu także Jan Paweł II, a wcześniej krój Tajlandii witał Jana XXIII i Pawła VI - przypomniał. 

Powiązany Artykuł

papiez-Tajlandia-lotnisko-pap-1200.jpg
Papież przybył do Tajlandii. Czekało na niego 300 tys. chrześcijan i... kuzynka

- Tajlandia jest krajem kontrastu. Buddyści mocno wpływają na strukturę kraju, ale z drugiej strony sekularyzują się. Spada religijność. Obecnie jest 300 tys. mnichów buddyjskich. Każdy z nas wie, że Tajlandia to kraj, gdzie kupuje się ludzi dla seksu, co jest smutną rzeczywistością. Papież chce pokazać, że te osoby również mają ludzką godność, którą należy szanować - zaznaczył rozmówca.

REKLAMA

Jeden pomysł na Kościół

- Wiarę do Japonii przynieśli jezuici, dominikanie i franciszkanie. Porównując Tajlandię i Japonię, w Japonii jest za to teraz więcej księży, bo aż 1600 - powiedział. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Papież: chrześcijanie są dziś bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach

- W programie wizyty papieskiej jest specjalne spotkanie z jezuitami. Największym problemem Japończyków jest syndrom pracoholika i wielka liczba samobójstw. Liczę na to, że papież Franciszek przyniesie Japończykom nadzieję. To także kraj, w którym następuje sekularyzacja. Gdy w 1973 r. Matka Boża objawiła się w Akita, mówiła m.in. o tym i wezwała do nawrócenia, bo świat idzie w złym kierunku. To proroctwo realizuje się dzisiaj. Wiemy o tym, że w Watykanie są różnego rodzaju trendy i każdy chce zrealizować swój pomysł na Kościół, a ten pomysł jest jeden - pomysł Chrystusa - podsumował ks. Andrzej Paś.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: ks. Andrzej Paś

REKLAMA

Data emisji: 20.11.2019

Godzina: 19:46

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej