Protesty w Gruzji. "Narasta obawa o rządy na pograniczu autorytaryzmu"

- Gruzini są zmęczeni rządami Gruzińskiego Marzenia - mówił Polskiemu Radiu 24 o protestach w Tbilisi Marek Matusiak z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Pluralizm polityczny w Gruzji jest znacznie mniejszy niż parę lat temu - dodał.

2019-11-21, 20:34

Protesty w Gruzji. "Narasta obawa o rządy na pograniczu autorytaryzmu"
Flaga Gruzji. Foto: shutterstock.com/Yaroslau Mikheyeu

Posłuchaj

(21.11.19) Marek Matusiak: zjednoczenie opozycji wydaje mi się koniunkturalne ("Świat w powiększeniu"/ Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Gruzińska opozycja demonstruje od ubiegłego czwartku żądając dymisji premiera i rozpisania przedterminowych wyborów. Zwolennicy opozycji wyszli na ulice po tym, jak deputowani odrzucili poprawki zmieniające system wyborczy z mieszanego na proporcjonalny. Demonstrujący przed gmachem parlamentu winą za odrzucenie zmian obarczają lidera rządzącej partii Gruzińskie Marzenie - Bidzinę Iwaniszwilego.

Powiązany Artykuł

pap gruzja protesty 2 1200.jpg
"Nie poddamy się". Opozycja w Gruzji uzgodniła scenariusz protestów

Złamanie obietnicy wyborczej

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, "w społeczeństwie gruzińskim istnieje pogląd, że ordynacja mieszana nie reprezentuje społeczeństwa". - Część Gruzinów uznała, że odrzucenie reformy systemu wyborczego to złamanie obietnicy, złożonej kilka miesięcy temu - mówił Marek Matusiak.

- Faktycznie jest tak, że w Gruzji nastroje są raczej niedobre. Narasta zmęczenie rządami Gruzińskiego Marzenia. To się bierze z kilku rzeczy, w tym rozczarowania gospodarką - wielu Gruzinów ma wrażenie, że sytuacja ekonomiczna się nie poprawia - mówił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Protesty w Gruzji. O co walczy opozycja?

- Narasta obawa o rządy na pograniczu autorytaryzmu. Nie możemy mówić o Gruzji jako o państwie totalitarnym, ale pluralizm polityczny jest znacznie mniejszy, niż był parę lat temu - zauważył Marek Matusiak.

REKLAMA

Trudno o porozumienie

W ocenie gościa Polskiego Radia, trudno będzie o trwałe porozumienie w gruzińskiej polityce. - Gruzini są nacją osób o silnych charakterach, co sprawia, że scena polityczna jest rozdrobniona. Jest mnóstwo małych partyjek, które zazwyczaj się ze sobą nie zgadzają, jedynie okazjonalnie, kiedy trzeba krytykować rząd - przekonywał.

- Przy tych protestach po raz pierwszy widzieliśmy większość opozycji występującą wspólnym frontem. Wydaje mi się, że jest to dość przypadkowe i koniunkturalne - dodał Marek Matusiak.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zamieszki w Gruzji. Policja usuwa demonstrantów sprzed parlamentu

W dalszej części rozmowy także o sytuacji Gruzji na światowej scenie geopolitycznej. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

REKLAMA

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marek Matusiak (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 21.11.19

REKLAMA

Godzina emisji: 19.46


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej