X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Piekło: Rosji nie udało się zdławić ruchu wolnościowego Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 20:34
- Euromajdan był wydarzeniem bez precedensu w dziejach Europy - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP w Kijowie, Jan Piekło. Mija szósta rocznica wydarzeń na Ukrainie.
Audio
  • 22.11.19 Świat w powiększeniu. Jan Piekło: przekleństwem Ukrainy są oligarchowie
Protest na Majdanie w grudniu 2013 roku
Protest na Majdanie w grudniu 2013 rokuFoto: Serhii Simonov / Shutterstock.com

18 lutego 2014 roku w stolicy Ukrainy rozpoczęły się najtragiczniejsze dni ulicznych walk w czasie ukraińskiej Rewolucji Godności. Tego dnia zginęło 15 protestujących. Walki wybuchły przy próbie pacyfikacji przez władze namiotowego miasteczka na głównym placu w centrum Kijowa. 

- Pamiętam każdy moment i dzień, bo tam byli moi przyjaciele – mówił gość PR24. Dodał, że do pacyfikacji demonstrujących ukraińskie władze wysłały siły Berkutu, wyspecjalizowanej jednostki milicji ukraińskiej podległej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

euromajdan free 1200.jpg
Pięć lat od Euromajdanu. Co przyniosła rewolucja?

"Czarny czwartek"

- Kulminacja dramatycznych walk, która nastąpiła 20 lutego 2014 roku, stała się punktem zwrotnym dla Ukrainy - podkreślił. Przypomniał, że milicjanci i snajperzy oddziałów specjalnych zaczęli strzelać do ludzi, którzy przyszli na pokojową demonstrację w centrum Kijowa. Zginęło wtedy 47 osób, dziś te wydarzenia określane są mianem "czarnego czwartku".

- Załamała się jednak koncepcja rosyjska odbudowy imperium i powinnyśmy się z tego cieszyć, bo Polska kiedyś też była celem Rosji - mówił Jan Piekło.

"Kołomyjski dba o własne interesy"

Odnosząc się do wywiadu ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomyjskiego jakiego udzielił on amerykańskiej gazecie „New York Times”, w którym stwierdził, że „Ukraina powinna zrezygnować z Zachodu i powrócić do Rosji, a czołgi będą pod Krakowem i Warszawą",  gość PR 24 powiedział, że trzeba pamiętać, że Kołomyjski to człowiek skomplikowany, myślący o swoich interesach finansowych.

– Pokłócił się wcześniej z Poroszenką, wyjechał do Izraela, a teraz próbuje wrócić na Ukrainę bo tam władzę zdobył jego podopieczny - mówił były ambasador.

********************************

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jan Piekło

Data emisji: 22.11.19

Godzina emisji: 19.46


Polskie Radio 24/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja i Ukraina dokonują wymiany więźniów. Ołeh Sencow wraca do kraju

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 06:47
Ukraińscy więźniowie przetrzymywani w Rosji, w tym marynarze zatrzymani w Cieśninie Kerczeńskiej oraz reżyser Ołeh Sencow, wracają do kraju. Amnestia z rosyjskich łagrów jest możliwa w związku z wymianą więźniów między Ukrainą a Federacją Rosyjską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Ukrainy w rocznicę Majdanu: potrzebujemy jedności, by bronić wolności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 15:43
- Ukraińcy jak nigdy potrzebują dziś jedności, by bronić swej niepodległości i wolności - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Dniu Wolności i Godności, poświęconym szóstej rocznicy rewolucji z przełomu 2013 i 2014 r. oraz rocznicy pomarańczowej rewolucji z 2004 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Gruzji. "Narasta obawa o rządy na pograniczu autorytaryzmu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 20:34
- Gruzini są zmęczeni rządami Gruzińskiego Marzenia - mówił Polskiemu Radiu 24 o protestach w Tbilisi Marek Matusiak z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Pluralizm polityczny w Gruzji jest znacznie mniejszy niż parę lat temu - dodał.
rozwiń zwiń