Ryszard Czarnecki o wizycie Viery Jourovej: polskie władze dobrze rozegrały tę sprawę
- Mam nadzieję, że pani Viera Jourova pomyśli także o ludziach skrzywdzonych przez "wymiar niesprawiedliwości", nie tylko o sądach - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
2020-01-28, 20:22
Posłuchaj
Wiceszefowa KE i komisarz ds. wartości podczas wtorkowej wizyty w Warszawie rozmawiała z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i prezes TK Julią Przyłębską. Jej przyjazd do Polski ma związek z przeprowadzaną reformą sądownictwa.
Powiązany Artykuł
"Zaproponowałem kompromis ws. wyłaniania sędziów". Ziobro po spotkaniu z Jourovą
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 polskie władze dobrze "rozegrały sprawę" jej wizyty okazując swoją dobrą wolę w rozmowach.
Czarnecki przypomniał, że w reformie systemu sądownictwa chodzi głównie o "ludzi skrzywdzonych przez sądy".
- Mam nadzieję, że pani Viera Jourova pomyśli także o ludziach skrzywdzonych przez wymiar niesprawiedliwości, nie tylko o sądach - podsumował europoseł PiS.
REKLAMA
Pokojowy plan Donalda Trumpa
Innym tematem poruszanym w audycji było ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Wezwał w nim do utworzenia dwóch oddzielnych państw - Izraela i Palestyny. Stolicą Palestyny miałaby być Jerozolima Wschodnia.
Powiązany Artykuł
Pokojowy plan Trumpa ws. Bliskiego Wschodu: dwa oddzielne państwa - Izrael i Palestyna
Plan pokojowy Trumpa zakłada także zamrożenie na cztery lata żydowskiego osadnictwa na palestyńskich terenach administrowanych przez Izrael.
Zapowiadany od kilku miesięcy plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu Trump ogłosił po spotkaniu w Waszyngtonie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i liderem izraelskiej opozycji Bennym Gantzem.
- Netanjahu pokazuje twardemu elektoratowi i swoim wyborcom, że USA jest jego osobistym sojusznikiem, a Donald Trump jego przyjacielem - ocenił Czarnecki.
REKLAMA
Jego zdaniem, dla zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie, obok obu przywódców powinien stać prezydent Autonomii Palestyńskiej. - Plan pokojowy jest obliczony na relacje bilateralne Izrael-USA- ocenił europoseł.
Rezolucja Rady Europy
Powiązany Artykuł
Sprawa instytucji demokratycznych w Polsce. Rada Europy przyjęła rezolucję
Kolejnym tematem poruszonym w audycji było głosowanie, które odbyło się w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W Stasburgu przyjęto rezolucję ws. funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. Za rezolucją głosowało 140 delegatów, przeciw było 37, a 11 wstrzymało się od głosu.
Czarnecki przypomniał, że w głosowaniu brały udział reprezentanci państw, które są półdemokracjami. - I przedstawiciele tych państw głosowali za tą karykaturalną rezolucją - dodał.
- Polska jest krajem demokratycznym, w którym wybory odbywają się absolutnie zgodnie z prawem. Tymczasem jesteśmy oceniani przez kraje odległe o lata świetlne od demokracji rozumianej po europejsku - powiedział europoseł.
REKLAMA
Dodał, że rezolucja Rady Europy nie będzie miała żadnych konsekwencji dla polskich relacji międzynarodowych.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Ryszard Czarnecki
REKLAMA
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 19.46
st/PR24/PAP
REKLAMA