X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Na płaszczyźnie politycznej Rosja może czuć się zaniepokojona". Ekspert o wizycie Pompeo na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 21:45
- Ta wizyta to sygnał ze strony amerykańskiej, że USA są gotowe zaangażować się w relacje białorusko-rosyjskie, by chronić lub wesprzeć niepodległość Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski (Eastbook.eu).
Audio
  • 02.02.2020 (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Sekretarz stanu Mike Pompeo oraz minister spraw zagranicznych Vladimir Makei. Mińsk 01.02.2020
Sekretarz stanu Mike Pompeo oraz minister spraw zagranicznych Vladimir Makei. Mińsk 01.02.2020Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Szef amerykańskiej dyplomacji odwiedził Mińsk w sobotę 01.02.2020. Była to pierwsza wizyta sekretarza stanu USA na Białorusi od 1994 r., gdy w kraju tym gościł prezydent Bill Clinton.

PAP Pompeo 1200.jpg
Wizyta Pompeo na Białorusi. Ekspert: Rosja zawęża pole działania Łukaszence

Jak zauważył Bartosz Tesławski istotną kwestią jest uzależnienie Białorusi od dostaw rosyjskich surowców energetycznych. - Problemem Białorusi jest to, że nie potrzebuje ona nowych źródeł surowca, tylko potrzebuje go tak taniego, jak ten, który płynie z Rosji. Oczywiście gdyby Amerykanie chcieli się zaangażować i dostarczali surowiec taniej, ponieważ tak zechciałby Waszyngton, to pojawia się pytanie, czym musieliby potencjalnie Białorusini zapłacić za aż tak duże poświecenie strony amerykańskiej. USA na pewno miałoby standardowy "pakiet" swoich oczekiwań, tzn. dalszą demokrację, liberalizację rynku, dostęp dla zagranicznych inwestorów, w szczególności amerykańskich i już te trzy punkty dyskwalifikują bardzo bliski sojusz miedzy Białorusią a USA. Choć być może dla obrony suwerenności Białorusi amerykanie byliby gotowi pójść na pewne ustępstwa - zauważył ekspert.

Od 2008 r. w stolicy Białorusi nie ma ambasadora USA, a w Waszyngtonie - ambasadora Białorusi. Doprowadzenie do odwołania ówczesnej ambasador i redukcji obsady placówki było odpowiedzią Białorusi na sankcje nałożone na Mińsk przez USA. We wrześniu ubiegłego roku, na fali normalizacji i intensyfikacji kontaktów dwustronnych, obie stolice ogłosiły, że podjęły decyzję o przywróceniu ambasadorów.

- USA nie proszą Białorusi o wybór pomiędzy Wschodem a Zachodem – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który rozpoczął w sobotę wizytę w Mińsku. Zaznaczył, że USA są zaniepokojone kwestią przestrzegania praw człowieka na Białorusi.

Więcej w zapisie audycji.

*** 

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Bogumił Husejnow

Gość: Bartosz Tesławski, portal eastbook.eu

Data emisji: 02.02.2020

Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Białoruś liczyła, że Rosja pójdzie na ustępstwa ws. cen surowców

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 15:40
- Na początku wydawało się, że ten proces będzie przebiegał bardziej sprawnie. 20 proc. PKB dochodu białoruskiego pochodzi w wyniku przetwarzania ropy rosyjskiej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Budzisz: Rosja planuje transmisję władzy "od Putina do Putina"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:00
- Zapowiedziane zmiany konstytucyjne sprowadzają się do tego, że zostanie wywyższona Rada Państwa i na jej czele stanie Władimir Putin. Nie można wykluczyć, że jest rozpatrywany wariant odtworzenia - w nieco w mniejszym kształcie - ZSRR - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz.
rozwiń zwiń