more_horiz

Małgorzata Bonikowska: Grecy robią wszystko by nie wpuścić migrantów na teren UE

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 20:07
- Ochrona granic to domena państw członkowskich, a nie UE - mówiła Małgorzata Bonikowska, specjalistka ds. stosunków międzynarodowych.
Audio
  • M. Bonikowska o migrantach ("Świat w powiększeniu")
Łódź z migrantami
Łódź z migrantamiFoto: Gene Isenko / Shutterstock.com

Od niedzieli rano co najmniej tysiąc migrantów dotarło na greckie wyspy na wschodzie Morza Egejskiego, a w ostatnich dniach ponad 10 tys. uchodźców usiłowało przedostać się do Grecji przez granicę lądową i morską. W poniedziałek tylko kilkudziesięciu osobom udało się dostać na terytorium Grecji - podaje Reuters, powołując się na grecką policję, która użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych, by odeprzeć tłumy.

Ankara ma dość

W nocy z czwartku na piątek Turcja ogłosiła, że nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców z Syrii, którzy podejmą próbę, by drogą morską lub lądową dostać się do Europy. Ankara oświadczyła też, że oczekuje od społeczności międzynarodowej wzięcia pełnej odpowiedzialności za sytuację w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii, gdzie trwa ofensywa armii syryjskiej przeciwko rebeliantom. Władze Turcji oficjalnie ogłosiły, że jej wojska rozpoczęły ofensywę w prowincji Idlib przeciwko siłom reżimu prezydenta Baszara el-Asada w odpowiedzi na ataki na tureckich żołnierzy.


1200_migranci_PAP.jpg
Migranci szturmują grecką granicę. Policja aresztowała kilkaset osób

- Problem jest w tym, że nie sprawdza się już porozumienie unijno-tureckie dotyczące granicy greckiej. To bardzo trudny odcinek, bo to wiele małych wysepek i ogromne wyzwanie logistyczne, a sama UE nie wypracowała od 2015 roku wspólnych rozwiązań dotyczących ochrony granic - mówiła ekspertka.

Grecja robi co może

Podkreśliła, że ciężar ochrony granic spoczywa na państwach członkowskich Unii Europejskiej. - To Turcja przyjęła najwięcej migrantów w czasie wojny w Syrii, ale powoli Ankara ma już tego dosyć. To co Europie teraz zagraża, to niepilnowanie granic, stąd Grecy robią wszystko by nie wpuścić migrantów na teren UE - mówiła Małgorzata Bonikowska.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Małgorzata Bonikowska, specjalistka ds. stosunków międzynarodowych
Data emisji: 06.03.2020
Godzina emisji: 20.44

PR24/PAP/jj

Zobacz także

Zobacz także