X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Dariusz Karłowicz: Polacy mają przywilej innego rozumienia Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 20:42
- To jest trochę jak z rozumieniem Fryderyka Chopina. Można wyczytać z książek, że Chopin wykorzystywał polskie melodie ludowe, a nawet nauczyć się je rozpoznawać. Można je też po prostu słyszeć. Są takie melodie w dziele Jana Pawła II, które my po prostu słyszymy. To jest nadzwyczajny przywilej - mówił w Polskim Radiu 24 filozof dr Dariusz Karłowicz.
Audio
  • Dr Dariusz Karłowicz o Instytucie Kultury Św. Jana Pawła II (Świata pogląd)
W poniedziałek mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła II
W poniedziałek mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła IIFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

W setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum) została uroczyście zainaugurowana działalność Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II.

papiezsejm.jpg
"Zapominamy o przesłaniu Jana Pawła II". Publicyści o dziedzictwie papieża Polaka

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że Instytut będzie prowadzić debatę nad najważniejszymi kwestiami świata, odnosząc się do dziedzictwa Jana Pawła II. - Nie zamierzamy konkurować z instytucjami, które badają dziedzictwo Jana Pawła II. Zajmują się tym historycy. Jesteśmy filozofami, interesuje nas to, co dzieje się dookoła. Chcielibyśmy patrzeć na to razem z Janem Pawłem II. Nie tyle zajmować się badaniem Jana Pawła II, ile wspomagać się tym, co nam zostawił. Dziedzictwo Jana Pawła II to sprawa zbyt poważna, by zostawić ją wyłącznie historykom pontyfikatu. Trzeba pomyśleć, co z tym zrobić, to niezwykle inspirująca myśl, która ukształtowała oblicze XX i początku XXI wieku - powiedział dr Dariusz Karłowicz. 

"Doskonały destylat polskości"

Jego zdaniem nie potrzeba religijnego zapału, by zgodzić się z myślą, że nie było w historii Polski człowieka, który bardziej wpłynąłby na oblicze swojego czasu w skali globalnej. - Konkurentem mógłby być Mikołaj Kopernik, ale w nieznacznej skali. Istnieje wiele zjawisk, gdzie piętno dziedzictwa Jana Pawła II jest kluczowe. Refleksja nad człowiekiem XX wieku trudna jest do wyobrażenia bez znaczących prac Jana Pawła II, refleksja nad korzeniami Europy, nad sprawiedliwością i miłosierdziem. Jest tego bardzo dużo, ogromne spektrum budzące ogromne kontrowersje. Sam mam dystans do niektórych kierunków tego myślenia, ale nie zmienia to faktu, że w naszych dziejach z trudem moglibyśmy wskazać tak znaczące postaci - podkreślił filozof. 

Dodał, że Jan Paweł II jest "doskonałym destylatem polskości". - Wszystkiego, co jest w niej najlepsze i najszlachetniejsze. Zakładamy jednak Instytut, by myśleć o Janie Pawle II globalnie - podsumował gość Polskiego Radia 24.  

Instytut Kultury Św. Jana Pawła II jest częścią Wydziału Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Pierwsi jego studenci zaczną zajęcia wraz z początkiem roku akademickiego 2020/2021. Do współpracy w roli wykładowców co roku zapraszani będą wybitni intelektualiści z całego świata, reprezentujący różne dyscypliny naukowe. Równolegle uruchomiony zostanie program stypendialny dla młodych naukowców. Inicjatorami powołania Instytutu są dwie organizacje pozarządowe z  Polski – Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Dariusz Karłowicz (filozof, redaktor Teologii Politycznej i prezes Fundacji św. Mikołaja)
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 19.33

Czytaj także

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Krakowskie uroczystości z udziałem prezydenta i premiera

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 18:21
Z udziałem najwyższych władz państwowych, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, w Krakowie odbyły się uroczystości setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. W godzinie narodzin Karola Wojtyły w sanktuarium świętego odprawiona została msza.
rozwiń zwiń