X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"USA najpoważniejszym partnerem". Piotr Naimski o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 21:06
- Szukamy partnera, który nie tylko będzie chciał z nami budować, ale będzie podczas eksploatacji i wygaszania reaktorów, zaangażuje się także kapitałowo. Takich partnerów nie ma wielu na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego. Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zapowiedzieli w środę międzyrządowy dokument w sprawie współpracy obu krajów ws. elektrowni atomowej w Polsce. 
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PR/MS

Piotr Naimski podkreślił, że po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA jesteśmy bliżej finalizacji planów elektrowni atomowej w Polsce. - Musimy jednak pamiętać, że jako członka UE obowiązują nas zasady traktatu Euratom, które regulują zasady postępowania przy wyborze technologii. Jesteśmy też w kontakcie z partnerami z UE, szukamy partnera dla strategicznego programu budowy w ciągu 20 lat prawdopodobnie sześciu reaktorów, prawdopodobnie w dwóch miejscach. To będzie źródło energii stabilnej i bezpiecznej, potrzebnej do równoczesnego rozwoju OZE, to wymaga skoordynowania - powiedział  pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego.

elektrownia atomowa 1200.jpg
Stany Zjednoczone sprzedadzą Polsce atom? Eksperci: wiemy nieco więcej o wspólnych planach

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył,  że nakłady przy budowie elektrowni atomowej są duże. - Ale prąd elektryczny i cena energii w długim okresie funkcjonowania tych elektrowni jest bardzo tani. To będzie się opłacało naszym dzieciom i wnukom. Elektrownie funkcjonują mniej więcej 60 lat. Szukamy partnera, który nie tylko będzie chciał z nami budować, ale będzie podczas eksploatacji i wygaszania reaktorów, zaangażuje się także kapitałowo. Takich partnerów nie ma wielu na świecie, najpoważniejszym są USA. Szukamy też technologii sprawdzonej, najlepszej i najnowocześniejszej. O tym rozmawiamy z Amerykanami. Dialog strategiczny trwa od dłuższego czasu, a prezydent Andrzej Duda jest w to zaangażowany od początku - przypomniał pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego.

Harmonogram inwestycji

Jego zdaniem USA dysponują najbardziej zaawansowanymi technologiami w kwestii budowy elektrowni atomowej. - Prowadzimy rozmowy na temat pierwszej umowy międzyrządowej, która umożliwi zaprojektowanie schematu i przygotowanie ostatecznych danych do decyzji o inwestycji. Umowa wkrótce będzie mogła być finalizowana. Ostatecznych decyzji rządu można się spodziewać w perspektywie kilkunastu miesięcy. Tymczasem trwają przygotowania dotyczące możliwych lokalizacji i oddziaływania na środowisko, włącznie ze sposobem finansowania - powiedział Naimski. Dodał, że z polskiej strony powstanie nowy podmiot, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie inwestycji. 


Posłuchaj
24:55 Naimski.mp3 Piotr Naimski o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce (Świat w powiększeniu)

 

Piotr Naimski podkreślił również, że zdolność do realizacji strategicznych przedsięwzięć, które wykraczają poza jedną kadencję parlamentarną, jest rzeczywistą miarą dojrzałości państwa. - Po 30 latach doszliśmy do momentu, że możemy podejmować tego typu zobowiązania, stać nas na to, damy radę - podsumował.

Planuje się, że pierwszy blok elektrowni atomowej w Polsce zostanie oddany do użytku w 2033 roku.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Naimski

Data emisji: 25.06.2020

Godzina: 19.33

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Po prostu ważna". Paweł Badzio o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 19:01
- Wizyty przełomowe w procesie dyplomatycznym zdarzają się relatywnie rzadko - mówił o spotkaniu prezydentów Polski i USA Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska"). Gościem "Debaty dnia" był również Hubert Biskupski ("Super Express").
rozwiń zwiń