"Lobbysta Gazpromu i przyjaciel Putina". Olga Doleśniak-Harczuk o Gerhardzie Schroederze

2020-07-06, 21:00

"Lobbysta Gazpromu i przyjaciel Putina". Olga Doleśniak-Harczuk o Gerhardzie Schroederze
Gerhard Schroeder podczas wystąpienia w trakcie Dnia Rosji - zdjęcie archiwalne. Foto: PAP/DPA/JENS BUETTNER

- Nie lekceważyłabym roli byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera jako lobbysty Gazpromu, który występuje oficjalnie przed komisją Bundestagu ds. energii i udziela rad, jak Niemcy mają się zachować względem USA - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.

W reakcji na groźby Stanów Zjednoczonych, które rozważają wprowadzenie nowych, dotkliwych sankcji przeciwko firmom i instytucjom zaangażowanym w budowę gazociągu Nord Stream 2, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder sugeruje sankcje odwetowe wobec USA. Schroeder, który zasiada obecnie z rosyjskiego nadania we władzach spółki Nord Stream, powiedział, że rząd Niemiec powinien zwiększyć presję w tej sprawie na poziomie Unii Europejskiej. Były kanclerz występował w środę (1 lipca) jako ekspert na posiedzeniu komisji gospodarki niemieckiego Bundestagu.


Powiązany Artykuł

nord stream 1200 shutterstock.jpg
Odwet UE za sankcje USA wobec Nord Stream 2? Dyplomaci z kilku krajów zaskoczeni

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Gerhard Schroeder jest przyjacielem Władimira Putina. - On się tego nie wypiera. Nawet w wywiadach opowiada o tym, jak po niemiecku rozmawia z Władimirem Putinem, że regularnie się spotykają. Natomiast jego wypowiedzi dotyczące Nord Stream 2 zmierzają do tego, by pokazać opinii publicznej, że relacje transatlantyckie są bardzo nadwątlone z winy USA, które postanowiły ukarać sankcjami projekt europejski. O Nord Stream 2 mówi się bowiem jako o projekcie europejskim, a nie niemiecko-rosyjskim. To pozwala wydźwignąć sprawę na poziom ponadnarodowy - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

Posłuchaj

Olga Doleśniak-Harczuk o Gerhardzie Schroederze (Świat w powiększeniu) 24:14
+
Dodaj do playlisty

 

Gazociąg Nord Stream 2 ma transportować po dnie Bałtyku gaz z Rosji do Niemiec, z pominięciem krajów tranzytowych jak Ukraina czy Polska. Stany Zjednoczone ostro krytykują tę inwestycję, ostrzegając, że zwiększy ona zależność Niemiec i zachodniej Europy od dostaw rosyjskiego gazu.

Więcej w nagraniu. Olga Doleśniak-Harczuk mówiła również o artykule redaktora naczelnego działu zagranicznego niemieckiego dziennika "Die Welt" zatytułowanego "Musimy porozmawiać, panie Duda" oraz o liście byłych więźniów politycznych i działaczy opozycji antykomunistycznej, ktorzy wystosowali list do Ulfa Poschardta.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk

Data emisji: 06.07.2020

Godzina: 19.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej