more_horiz

"Biologiczny wyścig zbrojeń". Maria Libura o badaniach nad szczepionką na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 19:56
- Cały świat próbuje swoich sił w walce z wirusem. Rosja i Chiny zdecydowały się nawet, że tamtejsze szczepionki wejdą do użycia bez zakończenia wszystkich badań - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia Maria Libura. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sam Wordley/ Shutterstock

W poniedziałek koncern Pfizer przekazał informację o wynalezieniu szczepionki na COVID. Dyrekcja amerykańskiej firmy poinformowała, że posiada środek, którego skuteczność wynosi 90 proc. W testach nowej szczepionki wzięło udział ponad 43 tys. ochotników. 


twitter morawiecki 663 premier free morawiecki free.jpg
Premier: szczepionka na COVID-19 będzie dobrowolna, pracujemy już nad logistyką jej dystrybucji

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że badań nad szczepionkami na koronawirusa jest bardzo dużo. - W różnych fazach badań znajdują się 53 preparaty, 12 z nich jest w stadium zaawansowanym. Proces wytwarzania szczepionek trwa latami. Jednak z powodu nadzwyczajnej sytuacji doszło do przyspieszenia badań. Wydaje się, że kilka zespołów naukowców opracuje szczepionki, które wejdą do fazy rejestracji i to jest dobra wiadomość - powiedziała Maria Libura. 

Jej zdaniem ten, kto pierwszy zarejestruje szczepionkę, zyska prestiż w skali globalnej. - Wiąże się to również z dużymi zyskami. Mamy do czynienia z biologicznym wyścigiem zbrojeń. Cały świat próbuje swoich sił w walce z wirusem. Rosja i Chiny zdecydowały się nawet, że tamtejsze szczepionki wejdą do użycia bez zakończenia wszystkich badań. Pojawiły się głosy, że ma to charakter propagandowy. Wskazuje się równie na przypadki osób, które po zaszczepieniu ponownie zachorowały - tłumaczyła ekspert. 

Zobacz także:

Maria Libura podkreśliła, że pośpiech nie jest dobrym doradcą. - W przypadku szczepionki firmy Pfizer dużym wyzwaniem będzie logistyka. Preparat wymaga temperatury minus 70 stopni Celsjusza w transporcie i przy przechowywaniu. Również z tego powodu w niektórych regionach świata dostęp do tej szczepionki będzie ograniczony. Logistyka będzie różnicowała. Zapominamy, że dostęp do medycyny nie jest równy na całym świecie. Istnieją takie obszary, gdzie nawet stare, dobrze sprawdzone szczepionki są trudno osiągalne. Problemem jest też zaufanie społeczne. Ruchy antyszczepionkowe doprowadziły również do tego, że z pamięci społecznej zniknęły niektóre choroby, ich przebieg i skutki. Natomiast na plan wysuwają się ryzyka szczepień. Dlatego trzeba zachować najwyższe standardy przy badaniach nad szczepionką i w komunikacji społecznej. Niepotrzebny ruch może zagrozić sprawdzonym programom szczepień, które ratują nas przed chorobami, które w przeszłości gnębiły ludzkość - podsumowała Maria Libura.

Posłuchaj
24:09 PR24_MPLS 2020_11_13-19-33-16.mp3 Maria Libura o szczepionce na koronawirusa (Świat w powiększeniu)

 

Pfizer twierdzi, że do końca bieżącego roku jest w stanie jej wyprodukować 50 mln dawek. W 2021 roku liczba ta zwiększy się do 1,3 mld. Pracę nad szczepionką wspiera niemiecka firma BioNTech.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyAntoni Opaliński 

Gość: Maria Libura

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także