"Biologiczny wyścig zbrojeń". Maria Libura o badaniach nad szczepionką na koronawirusa
- Cały świat próbuje swoich sił w walce z wirusem. Rosja i Chiny zdecydowały się nawet, że tamtejsze szczepionki wejdą do użycia bez zakończenia wszystkich badań - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia Maria Libura.
2020-11-13, 19:56
W poniedziałek koncern Pfizer przekazał informację o wynalezieniu szczepionki na COVID. Dyrekcja amerykańskiej firmy poinformowała, że posiada środek, którego skuteczność wynosi 90 proc. W testach nowej szczepionki wzięło udział ponad 43 tys. ochotników.
Powiązany Artykuł
Premier: szczepionka na COVID-19 będzie dobrowolna, pracujemy już nad logistyką jej dystrybucji
Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że badań nad szczepionkami na koronawirusa jest bardzo dużo. - W różnych fazach badań znajdują się 53 preparaty, 12 z nich jest w stadium zaawansowanym. Proces wytwarzania szczepionek trwa latami. Jednak z powodu nadzwyczajnej sytuacji doszło do przyspieszenia badań. Wydaje się, że kilka zespołów naukowców opracuje szczepionki, które wejdą do fazy rejestracji i to jest dobra wiadomość - powiedziała Maria Libura.
Jej zdaniem ten, kto pierwszy zarejestruje szczepionkę, zyska prestiż w skali globalnej. - Wiąże się to również z dużymi zyskami. Mamy do czynienia z biologicznym wyścigiem zbrojeń. Cały świat próbuje swoich sił w walce z wirusem. Rosja i Chiny zdecydowały się nawet, że tamtejsze szczepionki wejdą do użycia bez zakończenia wszystkich badań. Pojawiły się głosy, że ma to charakter propagandowy. Wskazuje się równie na przypadki osób, które po zaszczepieniu ponownie zachorowały - tłumaczyła ekspert.
- Mateusz Morawiecki: szczepionka na koronawirusa będzie dostępna dla chętnych
- Rzecznik prezydenta o bliskim zakupie w USA szczepionki na koronawirusa: te informacje wlewają w serca nadzieję
Maria Libura podkreśliła, że pośpiech nie jest dobrym doradcą. - W przypadku szczepionki firmy Pfizer dużym wyzwaniem będzie logistyka. Preparat wymaga temperatury minus 70 stopni Celsjusza w transporcie i przy przechowywaniu. Również z tego powodu w niektórych regionach świata dostęp do tej szczepionki będzie ograniczony. Logistyka będzie różnicowała. Zapominamy, że dostęp do medycyny nie jest równy na całym świecie. Istnieją takie obszary, gdzie nawet stare, dobrze sprawdzone szczepionki są trudno osiągalne. Problemem jest też zaufanie społeczne. Ruchy antyszczepionkowe doprowadziły również do tego, że z pamięci społecznej zniknęły niektóre choroby, ich przebieg i skutki. Natomiast na plan wysuwają się ryzyka szczepień. Dlatego trzeba zachować najwyższe standardy przy badaniach nad szczepionką i w komunikacji społecznej. Niepotrzebny ruch może zagrozić sprawdzonym programom szczepień, które ratują nas przed chorobami, które w przeszłości gnębiły ludzkość - podsumowała Maria Libura.
Posłuchaj
Pfizer twierdzi, że do końca bieżącego roku jest w stanie jej wyprodukować 50 mln dawek. W 2021 roku liczba ta zwiększy się do 1,3 mld. Pracę nad szczepionką wspiera niemiecka firma BioNTech.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Maria Libura
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 19.33
PR24
REKLAMA
REKLAMA