more_horiz

Zmiany w polityce energetycznej USA. Naimski: Amerykanie robią to inaczej niż UE

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 20:08
- Amerykanie, nawet ci, którzy bardzo przykładają wagę do zazielenienia gospodarki, robią to w inny sposób niż w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Robią to bardziej rynkowo niż regulacyjnie; robią to bardziej przez zachęty niż przez podatki - podkreślił.
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PR/MS

- Osiągają rezultaty, które są często porównywalne albo i lepsze od tych, które administracyjnie wymusza Unia Europejska - podkreślił.

Zdaniem Naimskiego "nowy kurs w polityce amerykańskiej będzie dość trwały, dlatego że jedną z głównych postaci w nowym rządzie amerykańskim Joe Bidena będzie John Kerry, który jest rzecznikiem polityki klimatycznej". Przypomniał także, że Joe Biden postanowił o powrocie USA do porozumienia paryskiego. - To jest coś, z czym będziemy mieli do czynienia przynajmniej przez cztery lata - zauważył.

energetyka stock 1200.jpg
Wiceminister klimatu: transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki

- Z punktu widzenia polskiego to jest ważne, bo wszystko, co się dzieje w amerykańskiej polityce, ma swoje odzwierciedlenie, czy reperkusje, w skali pozaamerykańskiej - stwierdził pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Posłuchaj
25:25 _PR24_AAC 2021_01_29-19-33-04.mp3 Piotr Naimski o energetyce (PR24/Świat w Powiększeniu)

Czytaj także:

Naimski podkreślił, że Polska prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy na temat współpracy energetyki nuklearnej. - To się wiąże z polityką klimatyczną. To się wiąże z ekspansją odnawialnych źródeł energii - dodał.

- W wielu krajach eksperci, politycy, ale także przedstawiciele przemysłu doszli do wniosku, że odnawialne źródła energii muszą być równoważone z elektrowniami, które pracują stabilnie niezależnie od pory roku i takim źródłem jest energia nuklearna - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej)
Data emisji: 29.01.2021
Godzina: 19.33

itom/pr24

Zobacz także

Zobacz także