X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

CPK podpisało umowę z koreańskim partnerem. Mikołaj Wild: to pierwszy krok ku długoterminowej współpracy

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 20:02
- Korea Południowa miała konkurentów z całego świata, przedstawiła najlepszą ofertę i dlatego jest na pokładzie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mikołaj Wild, prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK.
Audio
Mikołaj Wild
Mikołaj Wild Foto: Robert Bartosewicz / PR24

Centralny Port Komunikacyjny zyskał w piątek doradcę strategicznego. Jest nim lotnisko Incheon obsługujące stolicę Korei Południowej – Seul. Umowę w tej sprawie podpisał prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK Mikołaj Wild oraz Kim Kyung-wook, nowy prezes spółki zarządzającej lotniskiem Incheon. Jednocześnie polskie i koreańskie ministerstwa odpowiedzialne za transport podpisały porozumienie o współpracy.

cpk 1200.jpg
Centralny Port Komunikacyjny ma doradcę strategicznego. Umowa z Koreańczykami podpisana

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że dzisiejsze wydarzenie miało dwa aspekty. - Pierwszy był biznesowy. Chodzi o współpracę pomiędzy CPK i lotniskiem Incheon, które staje się naszym doradcą strategicznym. Podmiotem, z którym będziemy konsultować najważniejsze decyzje i będzie nas wspomagał w procesie planistycznym, asystując i odbierając produkty wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Drugim aspektem jest memorandum międzyrządowe, które stanowi deklarację obydwu stron, że okazję ws. CPK chcemy wykorzystać do zbliżenia gospodarek Polski i Korei Południowej przy pozostałych komponentach tego programu - powiedział Mikołaj Wild. 

Prace ws. wyboru partnera strategicznego dla CPK toczyły się równolegle na wielu poziomach. - Od samego początku komunikowaliśmy, że patrzymy dalej, nie tylko na umowę opiewającą na 3,5 mln euro, że dzień po podpisaniu umowy dotyczącej doradztwa strategicznego będziemy chcieli się zastanowić, czy doradztwo nie powinno się przekształcić w partnerstwo strategiczne - wzięcie odpowiedzialności za współkształtowanie CPK. Korea Południowa miała konkurentów z całego świata, przedstawiła najlepszą ofertę i dlatego jest na pokładzie. Umowa jest pierwszym krokiem ku długoterminowej współpracy - tłumaczył prezes spółki CPK.

Posłuchaj
13:54 PR24_mp3 2021_02_26-19-32-54.mp3

 

Mikołaj Wild podkreślił, że lotnisko Incheon jest pod wieloma względami podobne do planowanego portu Solidarność. - Nie chodzi nam jednak o skopiowanie lotniska i sposobu jego organizacji, ale o adaptację do rynku europejskiego. Ta adaptacja opiera się na gigantycznym doświadczeniu zdobytym przez 20 lat funkcjonowania lotniska Incheon, które od wielu lat znajduje się w pierwszej piątce najlepiej zorganizowanych portów lotniczych na świecie - dodał prezes spółki CPK. 

Kiedy powstanie CPK?

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Według rządowych założeń zasadnicze prace przy budowie Portu Lotniczego Solidarność rozpoczną się w 2023 roku, a pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego lotniska pod koniec 2027 roku.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Rydelek (Puls Lewantu), Piotr Podemski (italianista, UW)

Data emisji: 26.02.2021

Godzina: 19.33

Czytaj także

Marcin Horała: będzie blisko 200 dodatkowych kilometrów tras kolejowych do CPK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:11
Powstanie blisko 200 km więcej nowych linii kolejowych w stosunku do pierwotnych koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował o tym w czwartek, w audycji radia RDC wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń