Niemcy zablokowały Fundusz Odbudowy. Prof. Bainczyk: to wynika z nadrzędności prawa krajowego

- W odniesieniu do ostatniego sporu wokół instrumentu Unii na rzecz odbudowy takim przedmiotem kontroli federalnego TK jest właśnie zasada demokracji, rozumiana jako utrzymanie prawa Bundestagu do decydowania o budżecie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr hab. Magdalena Bainczyk, z Instytutu Zachodniego.

2021-03-30, 20:30

Niemcy zablokowały Fundusz Odbudowy. Prof. Bainczyk: to wynika z nadrzędności prawa krajowego
Kancelaria Niemiec - siedziba kanclerza. Foto: Ugis Riba/ Shutterstock

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wstrzymał ratyfikację Funduszu Odbudowy. Jak wygląda relacja prawa krajowego i unijnego?

Powiązany Artykuł

Angela Merkel FREE 1200.jpg
"Afery maseczkowe", zła strategia w walce z wirusem. Niemieckie media piszą o "powolnej erozji partii Merkel"

- Pozycja prawa unijnego w niemieckim prawie konstytucyjnym nie jest określona wprost. Nie ma tam artykułu odpowiadającego naszemu artykułowi 8 Konstytucji RP, który mówi o nadrzędnej roli konstytucji w całym polskim porządku prawnym. Nie ma takiego przepisu w konstytucji niemieckiej - zaznaczyła Magdalena Bainczyk.

Jak podkreśliła gość audycji, federalny Trybunał Konstytucyjny od początku lat 70. rozwija doktrynę orzeczniczą, która opiera się na pojęciu "ochrony tożsamości konstytucyjnej". - Tworząc to pojęcie, federalny TK odwołał się do tzw. klauzuli wieczystej z art. 79 ustawy zasadniczej, która wymienia zasady niepodlegające zmianie, jeżeli chodzi o treść niemieckiej konstytucji. Tutaj zawarta jest między innymi zasada poszanowania godności ludzkiej i zasada demokracji - dodała.       

Posłuchaj

Dr hab. Magdalena Bainczyk o niemieckim prawie konstytucyjnym ("Świat w powiększeniu") 25:10
+
Dodaj do playlisty

- Art. 79 był stworzony jako zapora przeciwko ewentualnemu powrotowi do reżimu totalitarnego. Co ciekawe, federalny TK sięgnął po tę kotwicę w odniesieniu do procesów integracji. Odwołując się do tej tożsamości konstytucyjnej (...) sprawdza, czy akt prawa unijnego nie narusza tych nienaruszalnych z punktu widzenia art. 79 zasad konstytucyjnych - podsumowała dr hab. Bainczyk.  

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

REKLAMA

Prowadził: Antoni Opaliński

Gośćdr hab. Magdalena Bainczyk (Instytut Zachodni) 

Data emisji: 30.03.2021

Godz. emisji: 19.33 

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej