more_horiz

Prof. Krzysztof Miszczak: USA będą chciały prowadzić politykę dwutorowej współpracy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 20:53
Chodzi o otwarcie, współpracę i jednocześnie odstraszanie. Rosja jest ważna dla Amerykanów ze względu na stosunki z Chinami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak, rozważając plany Joe Bidena zw. z nadchodzącą wizytą amerykańskiego przywódcy w Europie.
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Prezydent Joe Biden wraz z pierwszą damą USA Jill Biden rozpoczną w środę wieczorem wizytę w Europie. W czwartek Joe Biden spotka się z premierem Borisem Johnsonem, a następnie weźmie udział w szczycie grupy G-7 w Kornwalii. W niedzielę amerykańska para prezydencka spotka się z królową Elżbietą. Następnie Joe Biden uda się do Brukseli, gdzie weźmie udział w dwóch szczytach: NATO oraz USA-UE. Ostatnim punktem europejskiej podróży amerykańskiego prezydenta będzie spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Genewie. W Polskim Radiu 24 o wizycie Joe Bidena w Europie mówił prof. Krzysztof Miszczak.

putin 1200 (1).jpg
Najpierw Biden, teraz Putin. Rosja wychodzi z traktatu o otwartych przestworzach

"Rosja jest ważna dla USA"

Gość PR24 stwierdził, że między Joe Bidenem a jego poprzednikiem Donaldem Trumpem, a także Barackiem Obamą, dochodzi do pewnych kontynuacji, jeśli chodzi o politykę międzynarodową.

- Joe Biden - to jest taka oferta dla Europy - będzie chciał transatlantyckiej odnowy. Prawdopodobnie powrotu do tych poprzednich relacji już nie będzie. Biden jest bardziej prosojuszniczy w porównaniu do Trumpa - mówił prof. Krzysztof Miszczak.

Ekspert stwierdził, że USA będą chciały prowadzić teraz "dwutorową politykę współpracy z Rosją", w czym Europa, a szczególnie Niemcy, będą szczególnie ważnym elementem. - Chodzi o takie otwarcie, współpracę i odstraszanie, jeśli chodzi o Rosję. Rosja jest ważna dla Amerykanów, ważna jest też dla Europy, ale nie dla całej Europy, nie dla Unii Europejskiej. Dla Niemiec, jako tego hegemona w Europie. Rosja jest ważna ze względu na stosunki z Chinami - wyjaśnił prof. Miszczak.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:09 PR24_mp3 2021_06_07-19-33-30_ŚwiatWPowiększeniu.mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o wizycie Joe Bidena w Europie ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH)
Data emisji: 07.06.2021
Godzina emisji: 19.33

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także