more_horiz

"Dla Ukrainy to jasny sygnał, że nie jest sama". Dr Marta Drabczuk o Sea Breeze 21

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 21:06
- Dla Ukrainy jest to jasny sygnał, że nie jest sama, że państwa członkowskie NATO w sytuacjach kryzysowych, kiedy agresja rosyjska rzeczywiście stoi u drzwi i puka, reagują- mówiła w Polskim Radiu 24 dr Marta Drabczuk z Instytutu Europy Środkowej. Gościem audycji był również dr Jerzy Rohoziński, historyk. 
Od 28 czerwca na Morzu Czarnym trwają ćwiczenia Sea Breeze 21.
Od 28 czerwca na Morzu Czarnym trwają ćwiczenia Sea Breeze 21.Foto: twitter.com/@HMSTrent

28 czerwca na Morzu Czarnym rozpoczęły się współorganizowane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy oraz VI Flotę Stanów Zjednoczonych (United States Sixth Fleet) ćwiczenia Sea Breeze 21. Tegoroczna edycja jest największą w historii wydarzenia i bierze w niej udział pięć tysięcy żołnierzy z 32 krajów. 

Czytaj także:
twitter zelenski 1200.jpg
Zełenski: "Manewry Sea Breeze pokazują, że nie jesteśmy sami w obliczu agresji Rosji"

- Sea Breeze to ćwiczenia, które odbywają się cyklicznie. Mamy już ich 21. edycję, więc nie jest to niczym nowym w świecie geopolityki, natomiast uwarunkowania - i atmosfera, i akcja Rosji - wprowadzają tu pewnego rodzaju novum - mówiła dr Marta Drabczuk.

Ekspertka podkreśliła, że "dla Ukrainy jest to jasny sygnał, że nie jest sama". - To sygnał, że państwa członkowskie NATO w sytuacjach kryzysowych, kiedy agresja rosyjska rzeczywiście stoi u drzwi i puka, reagują - wskazywała. - Stąd też dla Ukrainy jest to bardzo znaczące wydarzenie, nie tylko pod kątem solidarności światowej z Ukrainą, ale też pokazania Władimirowi Putinowi, że nie pójdzie tak łatwo i że nawet, jeżeli będą podejmowane dalsze próby agresji, to nie obędzie się bez reakcji ze strony państw członkowskich NATO - podkreśliła rozmówczyni. 

Czytaj także:

Posłuchaj
25:37 PR24_mp3 2021_07_06-19-33-19.mp3 Dr Marta Drabczuk i dr Jerzy Rohoziński m.in. o ćwiczeniach Sea Breeze 21. ("Świat w powiększeniu")

Rosyjska agresja

Czytaj także:
forum-0618524431-2.jpg
Manewry NATO i Ukrainy na Morzu Czarnym. Ekspert: wyraźny sygnał polityczno-wojskowy

Według doniesień jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń, Rosja miała wykonać ostrzegawczy ostrzał brytyjskiego okrętu, który podobno wpłynął na jej wody terytorialne. Moskwa zapowiedziała również ostrzał jednostek biorących udział w manewrach, jeśli naruszą one wody terytorialne kraju.  

- Rosja testuje nasze środowisko międzynarodowe nie tylko na morzu - komentowała sytuację dr Marta Drabczuk. - Stosuje środki propagandowe, tajne ataki m.in. na łańcuchy transportowe, cyberataki, akcje szpiegowskie, wysyłanie okrętów podwodnych  - wymieniała, podkreślając, że "ofensywa ze strony Rosji jest daleko idąca". - Jeżeli chodzi o możliwe formy obecności rosyjskiej, to nie wykluczałabym żadnej możliwości - oceniła specjalistka. 

Gościem audycji był również dr Jerzy Rohoziński. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński 

Gość: dr Marta Drabczuk, Instytut Europy Środkowej; dr Jerzy Rohoziński, historyk

Data emisji:  06.07.2021

Godz. emisji: 19.33 

jbt/pr24/PAP

Zobacz także

Zobacz także