more_horiz

Prof. Żerko o książce niemieckiego historyka: dr Roth uważa, że Berlin powinien zadośćuczynić tej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 20:19
- Jego książka mówi o tym, że Niemcy są winne naszej części Europy częściowe zadośćuczynienie. Częściowe dlatego, że niemożliwym jest pełne odszkodowanie - powiedział o książce dra Rotha, prof. Stanisław Żerko. Gościem Polskiego Radia 24 była także Olga Doleśniak-Harczuk.
Fotografia lotnicza Warszawy po kapitulacji
Fotografia lotnicza Warszawy po kapitulacjiFoto: NAC

W środę w Warszawie był na zaproszenie Instytutu Zachodniego niemiecki uczony dr Karl Heinz Roth, który od lat prowadzi badania nad sprawą reparacji i odszkodowań wojennych. Po polsku ukazała się  jego książka "Wyparte - odrzucone - odroczone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy". Autor uważa, że wbrew stanowisku niemieckiego rządu sprawa reparacji nie została rozwiązana i nie podlega przedawnieniu. Sprawa została przedstawiona na szerokim tle europejskim.

PIC_2-101 warszawa kapitulacja 1939 ii wojna 1200.jpg
Kasprzyk: niepodległa Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań i reparacji wojennych od Niemców

Zadośćuczynienie

Prof. Żerko powiedział, że publikacje dra Rotha przedstawiają zupełnie inną narrację niż ta, która obowiązuje w Niemczech. - Dr Roth od wielu lat zajmuje się historią. Jest znany z kilku publikacji na temat reparacji. Stoją one naprzeciwko tego, co się w Niemczech na ten temat mówi. Jako człowiek o lewicowych poglądach wykazuje bardzo dużo empatii wobec Polaków i narodów poszkodowanych przez III Rzeszę - powiedział.

- Chodzi też o krzywdę RFN po II wojnie światowej. Jego książka mówi o tym, że Niemcy są winne naszej części Europy częściowe zadośćuczynienia. Częściowe dlatego, że niemożliwym jest pełne odszkodowanie - dodał.

Olga Doleśniak-Harczuk powiedziała, że nikt z polskiej strony politycznej nie zainteresował się pracą dra Rotha. - Zadałam doktorowi pytanie, czy ktoś z polskich polityków kontaktował się z nim ws. reparacji. Okazało się, że niestety nikt tego nie uczynił - powiedziała.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:50 PR24_mp3 2021_10_13-19-33-39.mp3 prof. Stanisław Żerko i Olga Doleśniak-Harczuk o reparacjach wojennych dla Polski ("Świat w powiększeniu")

 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość PR24: prof. Stanisław Żerko (pracownik Instytutu Zachodniego, ekspert od spraw reparacji i redaktor naukowy przekładu książki), red. Olga Doleśniak-Harczuk (od kilku lat pisze o badaniach niemieckiego autora i o sprawie odszkodowań za zbrodnie III Rzeszy)

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 19:33 

dz

Zobacz także

Zobacz także