X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Koronawirus mniej groźny w Afryce niż w Europie? Ekspert wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 20:42
- Społeczeństwa afrykańskie są dużo młodsze od europejskich. Ludzie są odporniejsi, jedzą mniej przetworzonej żywności. Być może stąd wynika stosunkowo lepszy wynik, jeśli chodzi o liczbę raportowanych zakażeń. Być może także system raportowania jest mniej dokładny. Poza tym w Afryce jest mniejsza gęstość zaludnienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Kulig, ekspert ds. Afryki. 
Zdaniem Jana Krzysztofa Kuliga na relatywnie mniejszą liczbę zakażeń w Afryce może mieć wpływ m.in. to, że społeczeństwo na tym kontynencie jest młodsze i bardziej odporne
Zdaniem Jana Krzysztofa Kuliga na relatywnie mniejszą liczbę zakażeń w Afryce może mieć wpływ m.in. to, że społeczeństwo na tym kontynencie jest młodsze i bardziej odporne Foto: i_am_zews/shutterstock

Nowa odmiana koronawirusa Omikron została najpierw zaobserwowana w krajach południa Afryki. Kolejne państwa wstrzymują połączenia lotnicze z RPA, Namibią czy Botswaną.  

Gość PR24 podkreślił, że "o sytuacji epidemicznej w tych krajach stosunkowo niewiele wiadomo". - Wiemy, że wariant zwany Omikronem został odkryty w Botswanie i w północnej prowincji RPA. Dowcip polega na tym, że tydzień wcześniej odkryto go w Holandii. I prawdopodobnie jeden z wariantów został przywleczony z Holandii do RPA i do Botswany przez turystów holenderskich. Oczywiście nikt nie jest w stanie teraz tego sprawdzić - powiedział Jan Krzysztof Kulig.

Wskazał również na możliwe przyczyny relatywnie mniejszej liczby zakażeń w Afryce niż w Europie. - Społeczeństwa afrykańskie są dużo młodsze od europejskich, w związku z tym ludzie tam są odporniejsi. Jest więcej młodzieży, która jest silniejsza. Być może to stąd wynika stosunkowo lepszy wynik, jeśli chodzi o liczbę raportowanych zakażeń w krajach Afryki - stwierdził ekspert. 

"Spożywają mniej przetworzonej żywności"

Według niego nie bez znaczenia jest też jakość spożywanego jedzenia. Zauważył, iż mieszkańcy Afryki jedzą o wiele mniej artykułów mocno przetworzonych niż ma to miejsce na kontynencie europejskim. 

- Być może także system raportowania jest mniej dokładny niż w krajach Europy. Trzeci element, który wpływa na inne wyniki w Afryce, to mniejsza gęstość zaludnienia - dodał gość PR24.

Jak zaznaczył, "w Europie jesteśmy bardziej ściśnięci w miastach i mamy częstsze kontakty, a w Afryce tak nie jest". - Są tam też duże miasta, ale jest ich niewiele. Ludność ma mniej okazji, żeby się zarażać - wyjaśniał. 

Zwrócił również uwagę, że "kraje Afryki mają mniejszy dostęp do szczepionek, także antycovidowych". - W ogóle mają mniejszy dostęp do lekarstw, do technologii. Większość szczepień, które odbyły się na kontynencie afrykańskim przyjęli mieszkańcy Republiki Południowej Afryki - powiedział Kulig. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:42 PR24 2021_12_01-19-33-36.mp3 Jan Krzysztof Kulig o epidemii w Afryce ("Świat w powiększeniu") 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Jan Krzysztof Kulig (ekspert do spraw Afryki) 
Data emisji: 1.12.2021
Godzina emisji: 19.33

bartos

Czytaj także

"Ocena zajmie około 2 tygodni". Główny epidemiolog USA o Omikronie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 05:10
Ocena stopnia zaraźliwości oraz intensywności objawów nowego wariantu koronawirusa nazwanego Omikron zajmie około dwóch tygodni - taką informację przekazali eksperci od chorób zakaźnych prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi.
rozwiń zwiń