X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rosjanie wycofują wojska. Dr Bonikowska: to są ruchy odstraszające

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 21:00
- Wszyscy zastanawiamy się o co chodzi Rosji. Jednak wydaje się, że Rosja dokonuje pewnego rodzaju ruchów odstraszających, które sygnalizują Zachodowi, że jeżeli będzie chciał rozmawiać z Rosją, to ona jest gotowa i z determinowana dokonać konwencjonalnego ataku na Ukrainę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Dr Małgorzata Bonikowska uważa, że wycofanie rosyjskich wojsk z granicy z Ukrainą to celowy zabieg
Dr Małgorzata Bonikowska uważa, że wycofanie rosyjskich wojsk z granicy z Ukrainą to celowy zabieg Foto: PR24/MS

10 tys. żołnierzy zostaje wycofanych i skierowanych do ich tymczasowych koszar - poinformowały służby Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Chodzi o żołnierzy dyslokowanych na granicy z Ukrainą.

Czy to oznacza, że Rosja rezygnuje ze zbrojnej napaści na Ukrainę? 

- Sądzę, że taki atak trzeba brać pod uwagę, chociaż nie wiadomo, kiedy on nastąpi. Raczej nie będzie to teraz, bo o tej napaści za dużo się mówi - odpowiedziała dr Bonikowska. 

"Zachód jest dzisiaj osłabiony"

Gość audycji podkreśliła, że działania Rosji są częścią opracowanej taktyki.  

- Rosjanie  póki co starszą Zachód. Z punktu widzenia Kremla, to jest dobry moment- ostatnie kilka lat, żeby testować, jak daleko mogą się posunąć, ponieważ z punktu widzenia Rosjan Zachód jest dzisiaj osłabiony - zaznaczyła.       

Posłuchaj
28:15 PR24_mp3 2021_12_25-19-31-44.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o działaniach Rosji względem Ukrainy ("Świat w powiększeniu")

 

***

Część rosyjskich i zachodnich analityków od dawna ostrzega, że podobne incydenty mogą stać się dla Kremla pretekstem do eskalowania napięcia w stosunkach z Kijowem. W tym tygodniu rosyjski portal Meduza informował, że Moskwa gromadzi w obwodach graniczących z Ukrainą żołnierzy i ciężki sprzęt wojskowy, a także organizuje akcję werbowania najemników. Kreml przekonuje, że Rosja nie zamierza na nikogo napadać.


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Krzysztof Grzybowski 

Gość:  dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 25.12.2021

Godz. emisji: 19.31

kmp

Czytaj także

Ekspert o obecności rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą: Rosja chce osiągnąć cele jak najmniejszych kosztem

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:48
- Na tym etapie uważam, że Rosji zależy na osiągnięciu celów, ale jak najmniejszym kosztem. Próba podporządkowania Ukrainy siłą będzie się wiązała z dużymi kosztami - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Roman Polko: Rosja chce Ukrainy całkowicie zależnej od siebie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 15:28
Rosja zawsze przedstawiała różnego rodzaju groźby i szantaże. I jeśli będą spełnione jakieś tam jej roszczenia, być może związane z certyfikacją Nord Stream 2, być może z jakimś odstąpieniem od obecności wojsk na Ukrainie, to wówczas odpuści, w przeciwnym wypadku przejdzie do konkretnych agresywnych działań - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.
rozwiń zwiń