Superkomórki burzowe i wichury przetną Polskę [MAPA ZAGROŻEŃ]
Do Polski zbliża się gwałtowne załamanie pogody. Polscy Łowcy Burz przygotowali specjalną mapę z zagrożonymi regionami. Oprócz silnych wichur i gradu spodziewane są superkomórki burzowe, a nawet trąba powietrzna.
2026-04-05, 11:53
- Amerykański gigant ruszył do Polski. Nie wiadomo, co jest na pokładzie
- Alarm przy granicy Węgier. Znaleziono materiały wybuchowe o "niszczycielskiej sile"
Załamanie pogody nad Polską. Meteorolodzy pokazują mapę
Do naszego kraju nadciąga załamanie pogody. Meteorolodzy przewidują nadejście silnego wiatru, burz oraz gradu. Powodem gwałtownej zmiany, która prognozowana jest na 5 i 6 kwietnia, jest aktywny chłodny front atmosferyczny wraz z mocno zaznaczoną zatoką niskiego ciśnienia.
Polscy Łowcy Burz tłumaczą, że może to doprowadzić do rozwoju wielu komórek konwekcyjnych, miejscami łączących się w układy wielokomórkowe. "Możliwy jest rozwój liniowego układu konwekcyjnego przynoszącego silne porywy wiatru, które będą powodowały lokalne zniszczenia" - czytamy w komunikacie.
Prognoza siły i aktywności burz dla Polski (źródło: Polscy Łowcy Burz) Trąba powietrzna nad Polską? "Niewykluczone"
Meteorolodzy nie wykluczają możliwości rozwinięcia się kilku superkomórek burzowych, w których obrębie - obok silnych porywów wiatru - mogą pojawić się opady dużego gradu. "Nie wyklucza się rozwoju umiarkowanie silnej trąby powietrznej" - dodano.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska:
- silny i porywisty wiatr, w porywach do ok. 75 km/h, punktowo do 90-100 km/h;
- opady większego gradu o średnicy do ok. 3 cm;
- opady deszczu o wysokości do ok. 8-10 mm/h;
- niewykluczona trąba powietrzna o słabej i umiarkowanej sile w obrębie burzy superkomórkowej.
Tak będą przemieszczać się burze. Dokładna prognoza
Polscy Łowcy Burz przygotowali również dokładną prognozę na najbliższe godziny. Pierwsze komórki konwekcyjne pojawią się wzdłuż strefy frontowej na północnym zachodzie kraju w niedzielę około południa. W godzinach popołudniowych rozwinie się więcej komórek burzowych, zwłaszcza w pasie od Dolnego Śląska po pogranicze Pomorza i Pomorza Zachodniego.
Część z nich może przybrać formę liniowego układu konwekcyjnego, który swoim zasięgiem obejmie północną i centralną część kraju. "Na południu prognozowany jest rozwój rozproszonych komórek, z których część może zorganizować się w dość trwałe superkomórki. Głównym zagrożeniem podczas burz będą punktowe uderzenia porywistego wiatru" - czytamy.
Zagrożone dwa miasta
Późnym popołudniem burze dotrą w obręb linii dwóch miast - Opola i Suwałk. Może się tam rozwinąć druga liniowa strefa burz i komórek opadowych. W pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek burze przesuną się na wschód i południowy wschód kraju, gdzie w większości zanikną.
- Potężna burza i uderzenie mrozu. Meteorolodzy: zostały godziny
- Potężna ulewa nad Polską w święta. Meteorolodzy: tam spadnie najwięcej deszczu
Źródła: lowcyburz.pl/PolskieRadio24.pl/pb