more_horiz

Embargo na surowce. Naimski: skłoni do przemyśleń rosyjskich polityków

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 20:30
- Sankcje, czyli niekupowanie od Rosji ropy, węgla, gazu, są oczywistym uderzeniem w gospodarkę rosyjską, na tyle odczuwalnym, że można mieć nadzieję, że to skłoni do przemyśleń rosyjskich polityków, którzy tę wojnę prowadzą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. 
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PR24/MS

Polska zapowiada całkowite odejście od rosyjskich surowców i apeluje do innych krajów europejskich, by poszły jej śladem. Wzywa także KE do ustanowienia podatku od węglowodorów z Rosji. Mateusz Morawiecki, który odwiedził bazę magazynową Orlenu w Mościskach, podkreślił, że to "najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich paliw". Mówił, że należy odebrać Rosji narzędzie szantażu i wojny.

Piotr Naimski skomentował w Polskim Radiu 24 powyższą kwestię. Zaznaczył, że "tego rodzaju gwałtowna zmiana będzie musiała kosztować". - Stacje benzynowe Orlen i Lotos będą musiały zmienić dostawców ropy naftowej dla rafinerii - zaznaczył. 

"Koszt, który decydujemy się ponieść"

Sekretarz stanu wyjaśnił, że "to będzie się wiązało z odejściem od niektórych kontraktów, co - nie ukrywajmy - będzie kosztowało". - Ale to jest koszt, który decydujemy się ponieść, ponieważ po drugiej stronie jest wojna na Ukrainie - przyznał pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

- Sankcje, czyli niekupowanie od Rosji ropy, węgla, gazu, są oczywistym uderzeniem w gospodarkę rosyjską, na tyle odczuwalnym, że można mieć nadzieję, że to skłoni do przemyśleń rosyjskich polityków, którzy tę wojnę prowadzą - podkreślił Piotr Naimski

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na fakt, że "po jednej stronie jest koszt po naszej stronie, który w tej chwili jest trudny do określenia", ale "po drugiej stronie są ci, którzy bronią Ukrainy, oraz ci, którzy giną na Ukrainie". 

Posłuchaj
26:07 piotr naimskiiii.mp3 Piotr Naimski o odejściu Polski od surowców z Rosji ("Świat w powiększeniu") 

Szef rządu przyznał, że uniezależnienie się od rosyjskich surowców będzie oznaczało spadek cen w średniej i dłuższej perspektywie. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała, że w krótkim terminie rząd będzie reagował na zmieniające się ceny surowców. Jak dodała, dziś nikt nie jest w stanie odpowiedzialnie stwierdzić, jak te ceny będą się kształtować.

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Naimski (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej)

Data emisji: 30.03.2022

Godzina emisji: 19.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem