more_horiz

Patryk Jaki: historia zatacza koło. W interesie Europy jest, aby wypchnąć Rosję do Azji

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 21:30
- Długo nie będzie lepszego momentu, aby dobić Rosję. Polska musi być adwokatem w tej sprawie, jesteśmy zobowiązani, aby patrzeć kilka kroków do przodu i czytać dokładnie słowa Sergieja Ławrowa i Władimira Putina - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Patryk Jaki.
Patryk Jaki
Patryk JakiFoto: PR24/MR

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła propozycje kolejnych sankcji wobec RosjiUrsula von der Leyen poinformowała między innymi o embargu na import węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie. Wprowadzona ma być też blokada dostępu do unijnych portów dla statków rosyjskich i tych obsługiwanych przez Rosję. Na stole jest również propozycja objęcia sankcjami przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi. Ponadto kolejne sankcje będą dotyczyć zakazu transakcji z czterema rosyjskimi bankami, które stanowią 23 proc. udziału w sektorze bankowym Rosji.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w interesie Europy jest, aby wypchnąć Rosję do Azji. - Długo nie będzie lepszego momentu, aby dobić Rosję. Polska musi być adwokatem w tej sprawie, jesteśmy zobowiązani, aby patrzeć kilka kroków do przodu i czytać dokładnie słowa Sergieja Ławrowa i Władimira Putina. W grudniu 2021 roku powiedzieli: NATO won za Odrę, Polska może być bezpańską strefą, bez obecności NATO, obszarem zależnym od Rosji i Niemiec, jak już to miało miejsce w XVIII wieku. Oni wprost to zakomunikowali - mówił Patryk Jaki. 

Europoseł PiS szans upatruje w idei Trójmorza. - Cała wizja powinna oprzeć się mniej więcej na obszarach I Rzeczypospolitej. W tym jest przyszłość Polski. Nie da się prowadzić polityki piastowskiej, jak chciała PO, bez polityki jagiellońskiej. Musimy wzmacniać Polskę na wschodzie. To, co dzieje się na Ukrainie, jest ogromną szansą dla Polski, grzechem byłoby jej nie wykorzystać. Marzy mi się nowa Unia Lubelska, jeśli Ukraina wygra wojnę. Polska razem z Ukrainą ma więcej obywateli niż Niemcy, mielibyśmy najsilniejsze wojsko w Europie, wspólnie mamy ogromne możliwości gospodarcze i energetyczne. Będzie się też zmieniać sytuacja na rynku spożywczym. Jest wiele możliwości. Historia zatacza koło i prosi, aby znów budować I Rzeczpospolitą, oczywiście na równych zasadach z Ukrainą, być może w przyszłości także z Białorusią - tłumaczył Jaki. 


Posłuchaj
23:42 PR24 2022_04_05-20-06-25.mp3 Patryk Jaki gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

 

Ostateczną decyzję ws. sankcji UE wobec Rosji podejmą państwa członkowskie, przy czym wymagana jest jednomyślność. W środę piątym pakietem sankcyjnym zajmą się ambasadorowie unijnych krajów.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Patryk Jaki (europoseł PiS)

Data emisji: 5.04.2022

Godzina emisji: 20.06 

PR24

Zobacz także

Zobacz także