more_horiz

"Nie było pomysłu, jak ją zakończyć, co wykorzystali Rosjanie". Czerep o francuskiej misji w Mali

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 21:00
- Monopol informacyjny w Mali mają obecnie Rosjanie - mówił w Polskim Radiu 24 Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ekspert ds. afrykańskich. 
Nie było pomysłu, jak ją zakończyć, co wykorzystali Rosjanie. Czerep o francuskiej misji w Mali
"Nie było pomysłu, jak ją zakończyć, co wykorzystali Rosjanie". Czerep o francuskiej misji w MaliFoto: Jonas Petrovas/ Shutterstock

Mali należy do tych krajów, jak wyjaśnił gość PR24, gdzie Francja była najmocniej umocowana i to od dekad, a w ostatnim dziesięcioleciu prowadziła tam interwencję przeciwko zagrożeniu dżihadystycznemu, co jak podkreślił ekspert, początkowo podobało się Malijczykom. 

- Podobnie jednak jak w Afganistanie, nie było pomysłu na to, jak misję zakończyć, co sprytnie wykorzystali Rosjanie, by niechętne nastroje podsycać. Rosjanie pracowali więc nad urabianiem opinii publicznej, mieli swoje organizacje, które to robiły i doszło do przesilenia - powiedział Jędrzej Czerep.

Grupa Wagnera

Paryż demonstracyjne zmniejszył swój kontyngent na malijskim terytorium. Władze w Bamako postanowiły w odpowiedzi na to rozpocząć rozmowy o potencjalnej współpracy z niesławną rosyjską firmą najemniczą określaną jako Grupa Wagnera.

Czytaj także:

Grupa ta oskarżana jest o liczne zbrodnie wojenne popełniane podczas wojen m.in. w Libii, Syrii czy Donbasie, a także inne niewłaściwe działania w Republice Środkowoafrykańskiej czy Mozambiku. Ponadto rosyjscy najemnicy często nieformalnie reprezentują na świecie interesy Kremla.

Posłuchaj
10:52 _PR24_AAC 2022_04_25-20-19-15.mp3 "Nie było pomysłu, jak ją zakończyć, co wykorzystali Rosjanie". Czerep o francuskiej misji w Mali ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jędrzej Czerep (PISM)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina: 20:19 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem