more_horiz

"To bardzo niebezpieczne dla Ukrainy". Terlikowski o słowach papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 22:03
- W ten sposób, jak papież, na temat tej wojny myśli może nie całość, ale pewna istotna część nie tylko Watykanu, ale także włoskiego Kościoła. I to jest najbardziej niebezpieczne. Ostpolitik Pawła VI, kard. Casarolego - ta geopolityka wróciła i to jest bardzo niebezpieczne dla Ukrainy, ale także dla Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Terlikowski, publicysta, dziennikarz, pisarz.
Tomasz Terlikowski
Tomasz Terlikowski Foto: PR24 / RB

Papież Franciszek udzielił wywiadu włoskiemu "Corriere della Sera", w którym mówił m.in. o chęci spotkania z Władimirem Putinem w Moskwie oraz braku planu wyjazdu do Kijowa, o tym, że Rosja mogła poczuć się sprowokowana "szczekaniem NATO pod jej drzwiami", a także o tym, że nie potrafi jednoznacznie określić, czy przekazywanie broni Ukraińcom jest dobre czy złe. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Tomasz Terlikowski, dziennikarz i publicysta, specjalizujący się m.in. w sprawach Kościoła.

Papież o wojnie na Ukrainie. "Włosi popierają te słowa"

Gość PR24 stwierdził, że wywiad papieża "wpisuje się w całą linię wypowiedzi zarówno papieskich (...), jak i sekretarza stanu Pietro Parolina". - Te wypowiedzi układają się w dość spójną linię, taką linię, w której cały czas się mówi o tym, że Rosję jakoś trzeba zaspokoić, jakieś "win-win" by było potrzebne. Cały czas się mówi o jakiejś rzekomej winie NATO, które miało drażnić Rosję i to ma być powód, dla którego ta wojna została wypowiedziana i cały czas się podkreśla, że tak naprawdę liczy się wyłącznie spotkanie z Putinem, żadne inne spotkania nie wchodzą w grę - mówił Tomasz Terlikowski.

Publicysta zwrócił także uwagę na to, że włoscy watykaniści i liczni włoscy dziennikarze "na wypowiedzi papieża patrzą z podziwem i z zadowoleniem". - Wychodzą jakieś resentymenty antyamerykańskie, także wśród watykanistów. No i trzeba powiedzieć, że w ten sposób, jak papież, na temat tej wojny myśli może nie całość, ale pewna istotna część nie tylko Watykanu, ale także włoskiego Kościoła. I to jest najbardziej niebezpieczne. Ostpolitik Pawła VI, kard. Casarolego (notabene w tym wywiadzie pada to nazwisko jako wzór dla współczesnej dyplomacji) - ta geopolityka wróciła i to jest bardzo niebezpieczne dla Ukrainy, ale także dla Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej - zaznaczył Tomasz Terlikowski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:27 PR24_mp3 2022_05_05-20-05-42_Terlikowski.mp3 Tomasz Terlikowski o wypowiedziach papieża dot. wojny na Ukrainie ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antonii Opaliński
Gość: Tomasz Terlikowski (dziennikarz i publicysta)
Data emisji: 05.05.2022
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także