more_horiz

Parafianowicz: Francja i Niemcy chcą się pozbyć "problemu", jakim jest wojna na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 22:09
Agencja Unian donosi, że Emmanuel Macron miał zaproponować Ukrainie ustępstwa wobec Rosji. Zbigniew Parafianowicz stwierdził w Polskim Radiu 24, że doniesienia te są "smutne". - one się wpisują w ten stary, sprawdzony, niemądry paradygmat, który był stosowany przez dyplomację i francuską, i niemiecką - czyli ustępowanie Rosji pod naciskiem presji militarnej - mówił.
Zbigniew Parafianowicz stwierdził, że wojna na Ukrainie jest dla Francji i Niemiec problemem, którego chcą się jak najszybciej pozbyć
Zbigniew Parafianowicz stwierdził, że wojna na Ukrainie jest dla Francji i Niemiec "problemem", którego chcą się jak najszybciej pozbyćFoto: PAP/Alena Solomonova

Od ponad 79 dni trwa rosyjska agresja na Ukrainę. W Europie Zachodniej dochodzi do wielu prób doprowadzenia do jakiejś formy pokoju. Emmanuel Macron miał - jak twierdzi agencja Unian - zasugerować Wołodymyrowi Zełenskiemu, aby częściowo ustąpił Rosji w sprawie ukraińskiej suwerenności, aby "Władimir Putin mógł wyjść z tego z twarzą". W Polskim Radiu 24 o wojnie na Ukrainie mówił publicysta Zbigniew Parafianowicz.

"Dozbrajana Ukraina ma szanse w tej wojnie"

Gość PR24 stwierdził, że jak długo Ukraina jest dozbrajana przez państwa zachodnie, wywołana przez Rosję wojna może trwać długo, a Ukraina wcale nie musi chodzić na jakiekolwiek ustępstwa.

- Jak się spojrzy na mapę, to rzeczywiście te postępy rosyjskie z pierwszych tygodni wojny - na południu przede wszystkim - są znaczne. Oni doszli do Chersonia, połączyli Krym korytarzem lądowym. Ale mimo wszystko nie zajęli żadnego dużego miasta, Ukraińcy przez kilkoma dniami zaledwie odparli Rosjan spod Charkowa, docierając prawie pod granicę rosyjską i mając możliwość ostrzeliwania Rosji z precyzyjnej broni artyleryjskiej, którą dostają od Amerykanów i od Zachodu - mówił Zbigniew Parafianowicz.

Francja i Niemcy "chcą się pozbyć problemu"

Powtórzył, że "to nie jest czas na oferowanie wariantów ustępstw". Zaznaczył, że ani Francja, ani Niemcy nie proponują owych ustępstw na rzecz Rosji po to, by "dobrze zrobić Ukrainie".

- Chodzi o to, żeby przede wszystkim pozbyć się "problemu" na Wschodzie, jakim jest trwająca wojna. To są smutne doniesienia - te, które słyszymy o propozycjach Macrona. Bo one się wpisują w ten stary, sprawdzony, niemądry paradygmat, który był stosowany przez dyplomację i francuską, i niemiecką - czyli ustępowanie Rosji pod naciskiem presji militarnej. To trwa w zasadzie od 2014 roku - wyjaśnił ekspert.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:17 PR24_mp3 2022_05_13-20-05-37_Parafianowicz.mp3 Zbigniew Parafianowicz o wojnie na Ukrainie ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Zbigniew Parafianowicz (publicysta, pisarz, dziennikarz, reporter, ekspert ds. ukraińskich)
Data emisji: 13.05.2022
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem