more_horiz

"Odegrał ogromną rolę we wspieraniu tożsamości Ukrainy". Historyk o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 20:37
- Jan Paweł II stał na stanowisku, wcale nie tak bardzo oczywistym wtedy, że nie można poświęcać grekokatolików w imię dialogu ekumenicznego czy międzynarodowego pokoju - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Skibiński, historyk.
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: giulio napolitano/Shutterstock.com

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, który do historii przeszedł jako papież Jan Paweł II, ogłoszony świętym przez swojego następcę. W trakcie swojego pontyfikatu realnie wpływał na wydarzenia społeczno-polityczne na całym świecie.

Walka o wolność

Paweł Skibiński powiedział w Polskim Radiu 24, że Jan Paweł II stawał w obronie wiernych w Związku Sowieckim. - Jan Paweł II odegrał ogromną rolę, jeżeli chodzi o wspieranie tożsamości Ukrainy. Czynił to nie ze względów politycznych, ale religijnych. Jednym z celów jego pontyfikatu była obrona wolności religijnej w Związku Sowieckim - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że papież przyczynił się do poprawy sytuacji grekokatolików na Ukrainie. - Był tam bardzo aktualny problem grekokatolików. Jan Paweł II stał na stanowisku, wcale nie tak bardzo oczywistym wtedy, że nie można poświęcać grekokatolików w imię dialogu ekumenicznego czy międzynarodowego pokoju - powiedział.

- Twierdził, że nie jest możliwy pokój bez wolności religijnej. Ta linia odegrała ogromną rolę. Doprowadzili do rozpoczęcia obchodów tysiąclecia chrztu Rusi Kijowskiej nie tylko w wydaniu proponowanym przez patriarchat moskiewski, ale także jako święto dla grekokatolików - dodał.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
23:44 PR24_mp3 2022_05_18-20-06-10.mp3 Paweł Skibiński o Janie Pawle II i wojnie na Ukrainie (Świat w powiększeniu)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Skibiński (historyk)

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 20.06

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem