more_horiz

Turcja blokuje wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. "Ankara chce pokazać, że jest ważna"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 20:20
- Turcja oskarża Finlandię i Szwecję o wspieranie terrorystów i to jest pierwsza sprawa. Drugim aspektem są sankcje nałożone w 2019 roku po wkroczeniu Turcji do Syrii - powiedziała w Polskim Radiu 24 turkolog Karolina Wanda Olszowska.
Biały Dom wciąż liczy na konsensus w sprawie przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO
Biały Dom wciąż liczy na konsensus w sprawie przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATOFoto: Dragos Asaftei/ Shutterstock

W czwartek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że Turcja powie "nie" wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO, ponownie oskarżając Skandynawów o wspieranie organizacji terrorystycznych, tzn. udzielanie schronienia milicji syryjskich Kurdów YPG (postrzeganych przez Ankarę jako odłam działającej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu, PKK) oraz organizacji islamskiego myśliciela Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o przeprowadzenie w 2016 roku nieudanego zamachu stanu. 

Dwie kwestie sporne

Politykę Turcji względem FinlandiiSzwecji omówiła na antenie Polskiego Radia 24 turkolog Karolina Wanda Olszowska. - Turcja oskarża oba państwa (Finlandię i Szwecję) o wspieranie terrorystów i to jest pierwsza sprawa. Drugim aspektem są sankcje: w 2019 roku po wkroczeniu Turcji do Syrii niektóre kraje UE, w tym Szwecja i Finlandia, nałożyły na Turcję embargo na dostawę broni i one nadal tych sankcji nie zniosły - powiedziała koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. 

- Ankara blokuje rozszerzenie NATO, ponieważ chce zarówno coś wynegocjować, jak i pokazać, że jej punkt widzenia jest inny, że jest ważna oraz że bez jej zgody nie dojdzie do akcesji tych dwóch państw. Moim zdaniem Turcja wcale nie chce być czarną owcą i po negocjacjach zgodzi się na rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego i nie będzie weta. Turcja ma za dużo do stracenia, żeby postawić się polityce państw NATO - wyjaśniła Karolina Wanda Olszowska.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan informował w piątek (19.05), że będzie rozmawiał z przedstawicielami rządu Finlandii. Podtrzymał jednak swój sprzeciw wobec planowanego przez Finlandię wejścia do NATO i podkreślił, że weźmie udział w sobotnich rozmowach tylko po to, by podtrzymać kanały komunikacji między krajami. Dodał, że kwestię tę omówił również z premierem Holandii Markiem Rutte i będzie o niej rozmawiał z władzami Wielkiej Brytanii.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Karolina Wanda Olszowska (turkolog, publicystka "Wszystko Co Najważniejsze", koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 19.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także