more_horiz

"Sprawę Jana Pawła II trzeba widzieć w pewnym kontekście”. Gen. Komornicki o wojnie hybrydowej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 20:45
- Siłą rzeczy tego typu nagłaśnianie tej kwestii, wywołanie dyskusji, nie służy tej sprawie, jaką jest dziś budowanie konsolidacji społeczeństwa wobec tego, co się dzieje w kontekście wojny na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były wiceszef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Gen. Leon Komornicki
Gen. Leon KomornickiFoto: PR24

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński potwierdził, że w ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o szpiegostwo i przygotowywanie aktów sabotażu. Śledczy ustalili, że zatrzymani na zlecenie rosyjskiego wywiadu monitorowali dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy przechodzące przez nasz kraj, a ich zadaniem było sparaliżowanie tych transportów.

"Służby nasze wykazały daleko idącą czujność"

Gen. Leon Komornicki komentując te doniesienia, zwracał uwagę na rolę Polski w zaopatrywaniu walczącej Ukrainy. - Polska stanowi hub w dostarczaniu uzbrojenia, sprzętu i amunicji walczącej armii ukraińskiej, którego większość trafi na Ukrainę przez nasz kraj, ten obszar jest bardzo istotny, warunkuje działania armii ukraińskiej. Służby nasze wykazały daleko idącą czujność i sprawność w identyfikacji tej grupy i zatrzymaniu osób, których działania mogłyby w bardzo istotny i negatywny sposób wpływać na dostawy dla armii ukraińskiej - zauważył.

"Próby destrukcji polskiego społeczeństwa"

Gość audycji zwracał uwagę, że działania szpiegowskie są tylko jednym z elementów wojny hybrydowej. - Te działania są wielowątkowe, także w przestrzeni wojny informacyjnej. To także monitorowanie przestrzeni medialnej, politycznej i próby wpływania na wybory, destrukcji polskiego społeczeństwa, podważanie ważnych dla niego autorytetów, nieprzypadkowo pojawiła się sprawa Jana Pawła II. To trzeba widzieć w kontekście, to nie jest sprawa wyizolowana w stosunku do toczącej się wojny - mówił gen. Komornicki.

Posłuchaj
25:00 PR24_mp3 2023_03_16-19-33-55.mp3 Gen. Leon Komornicki o działaniach hybrydowych Rosji (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: gen. Leon Komornicki

Data emisji: 16.03.2023

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także