more_horiz

"Miliony nie dostrzegły tego, co dziś jest oczywiste". Prof. Gil o aneksji Krymu w 2014 r.

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 20:55
- Wtedy nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z tego, co się wydarzyło, z zagrożenia, jakie wynika z tego, że Rosja zajęła Krym, a potem bezpodstawnie włączyła go w swoje terytorium. Z zagrożenia nie tylko dla Ukrainy, co oczywiste, ale dla całego regionu Europy Środkowej, a nawet szerzej - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Wpływy ze sprzedaży ropy naftowej pozwoliły Rosji na finansowanie zbrojeń
Wpływy ze sprzedaży ropy naftowej pozwoliły Rosji na finansowanie zbrojeń Foto: Bumble Dee/ Shutterstock

18 marca 2014 roku, dwa dni po przeprowadzeniu nielegalnego referendum, Rosja ogłosiła inkorporację półwyspu. Aneksja Krymu i wywołana przez Moskwę w kwietniu 2014 roku prorosyjska rebelia w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. Pełnowymiarową inwazję Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku.

Prof. Andrzej Gil zwracał uwagę, że nie dostrzeżono wówczas skali zagrożenia ze strony Rosji. - Pamiętam to zmęczenie i zniecierpliwienie tematyką ukraińską (…) propaganda rosyjska wtedy świetnie działała. Miliony ludzi na Zachodzie nie dostrzegły tego, co dzisiaj wydaje się oczywiste, a co dziewięć lat temu wcale oczywiste nie było - zazanczył i przypina

Moskwa do zagarnięcia Krymu wykorzystała miejscowych separatystów, których wsparła wysyłając wojska powietrznodesantowe i prokremlowskich nacjonalistów. 16 marca 2014 roku, pod lufami rosyjskich karabinów, odbyło się nielegalne referendum. 17 marca na podstawie sfałszowanych wyników lokalni separatyści ogłosili niepodległość Republiki Krym, a 18 marca Władimir Putin podpisał z separatystami traktat inkorporacyjny o włączeniu półwyspu do Rosji. W kolejnych dniach dwie izby rosyjskiego parlamentu przyjęły odpowiednie poprawki do konstytucji Federacji Rosyjskiej i 21 marca Władimir Putin ratyfikował podpisany wcześniej traktat o włączeniu Krymu do Rosji.

Posłuchaj
25:40 PR24_mp3 2023_03_19-19-33-17.mp3 Prof. Andrzej Gil o aneksji Krymu w 2014 r. (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Zobacz także:

W ciągu 9 lat aneksji Rosja rozmieściła na Krymie tysiące żołnierzy i ciężki sprzęt wojskowy, łącznie z systemami rakiet zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. Jednocześnie na masową skalę trwają prześladowania przeciwników aneksji, głównie Tatarów Krymskich.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Prof. Andrzej Gil

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także