18 marca 2014 roku, dwa dni po przeprowadzeniu nielegalnego referendum, Rosja ogłosiła inkorporację półwyspu. Aneksja Krymu i wywołana przez Moskwę w kwietniu 2014 roku prorosyjska rebelia w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. Pełnowymiarową inwazję Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku.
Prof. Andrzej Gil zwracał uwagę, że nie dostrzeżono wówczas skali zagrożenia ze strony Rosji. - Pamiętam to zmęczenie i zniecierpliwienie tematyką ukraińską (…) propaganda rosyjska wtedy świetnie działała. Miliony ludzi na Zachodzie nie dostrzegły tego, co dzisiaj wydaje się oczywiste, a co dziewięć lat temu wcale oczywiste nie było - zazanczył i przypina
Moskwa do zagarnięcia Krymu wykorzystała miejscowych separatystów, których wsparła wysyłając wojska powietrznodesantowe i prokremlowskich nacjonalistów. 16 marca 2014 roku, pod lufami rosyjskich karabinów, odbyło się nielegalne referendum. 17 marca na podstawie sfałszowanych wyników lokalni separatyści ogłosili niepodległość Republiki Krym, a 18 marca Władimir Putin podpisał z separatystami traktat inkorporacyjny o włączeniu półwyspu do Rosji. W kolejnych dniach dwie izby rosyjskiego parlamentu przyjęły odpowiednie poprawki do konstytucji Federacji Rosyjskiej i 21 marca Władimir Putin ratyfikował podpisany wcześniej traktat o włączeniu Krymu do Rosji.
25:40 PR24_mp3 2023_03_19-19-33-17.mp3 Prof. Andrzej Gil o aneksji Krymu w 2014 r. (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Zobacz także:
W ciągu 9 lat aneksji Rosja rozmieściła na Krymie tysiące żołnierzy i ciężki sprzęt wojskowy, łącznie z systemami rakiet zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. Jednocześnie na masową skalę trwają prześladowania przeciwników aneksji, głównie Tatarów Krymskich.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: Prof. Andrzej Gil
Data emisji: 19.03.2023
Godzina emisji: 19.33
PR24/ka