more_horiz

Anastazja Siergiejewa: mamy w Rosji nowe pokolenie opozycji

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 20:11
Moskiewska policja zatrzymała niemal 1400 osób po manifestacjach opozycjonistów, którzy chcą, by niezależni kandydaci mogli wystartować w lokalnych wyborach. - To nie jest poziom samorządu, to już poziom władzy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anastazja Siergiejewa, działaczka stowarzyszenia Za Wolną Rosję. 
Audio
  • 28.07.2019 Anastazja Siergiejewa: władza w Moskwie to polityka na serio
Protesty w Moskwie
Protesty w MoskwieFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Moskiewska opozycja od dwóch tygodni wychodzi na ulice, żądając dopuszczenia niezależnych kandydatów do udziału w wyborach lokalnych władz. Jak podał portal OWD-info, który monitoruje sytuację w stolicy Rosji po wczorajszym proteście opozycji, policja zatrzymała 1388 osób. Według statystyk, to największa liczba zatrzymanych w ciągu ostatnich siedmiu lat.

"Polityka na serio"

Anastazja Siergiejewa, działaczka stowarzyszenia Za Wolną Rosję, uważa, że radykalna reakcja władz wynika z roli władz Moskwy dla polityki kraju. - To jest już kwestia polityki na serio - powiedziała. 

Jak dodała działaczka na antenie Polskiego Radia 24, na wydarzenia w stolicy Rosji wpłynęły też względy ekonomiczne. - Budżet Moskwy jest jednym z największych budżetów regionalnych w kraju. To duży interes ze strony biznesu i władzy - oceniła.

"Nowe pokolenie opozycji"

- Gubernatorowie, przedstawiciele regionalnych parlamentów, muszą być w większości przedstawicielami Putina - podkreśliła Anastazja Siergiejewa, mówiąc o specyfice lokalnej polityki w Rosji.

Działaczka działaczka stowarzyszenia Za Wolną Rosję uważa jednak, że zwycięstwo opozycji w Moskwie jest możliwe. - Mamy nowe pokolenie opozycji - wskazała. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/msze, IAR

------------------------------------

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 19.46

Zobacz także

Zobacz także