more_horiz

Ekonomista: w związku z koronawirusem w Europie najbardziej ucierpi gospodarka Włoch

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 21:38
- We Włoszech niestety było bardzo opieszałe działanie władz. Brak dyscypliny, pewne rozluźnienie, ignorowanie. I to pomimo powszechnej opinii, że włoska służba zdrowia jest na bardzo wysokim poziomie. To niestety nie zadziałało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, wykładowca SGH i prezes Instytutu Myśli Schumana.
Audio
  • Prof. Zbigniew Krysiak o sytuacji gospodarczej Włoch w związku z koronawirusem ("Świat w powiększeniu" / PR24)
Epidemia koronawirusa we Włoszech. Zdjęcie ilustracyjne
Epidemia koronawirusa we Włoszech. Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
1200_koronawirus_PAP.jpg
Krytyczna sytuacja we Włoszech w związku z koronawirusem. Już prawie pół tysiąca zgonów

Koronawirus w Europie i na świecie wpływa nie tylko na życie ludzi, ale także na sytuację gospodarczą państw oraz giełdy. W jaki sposób oddziałuje obecnie, a w jaki sposób będzie oddziaływał w przyszłości, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak.

Co wpływa na spadki cen na giełdzie?

Profesor Zbigniew Krysiak zwrócił uwagę na to, że Włochy już dziś są drugim państwem - po Chinach - pod kątem liczby zakażeń koronawirusem. To wpływa poważnie na gospodarkę. Pytanie brzmi jednak, jakie czynniki mają tutaj większe znaczenie.

- Wszyscy się zastanawiają w jakim stopniu to emocje, a w jakim stopniu inne czynniki, powodują, że obserwujemy bardzo poważne spadki cen akcji na giełdzie - mówił gość PR24.

- Ostatnio przecież był spadek ceny ropy z 50 do 30 dolarów. To już jest poziom, przy którym - jeśli to będzie trwało dłużej - na przykład gospodarka rosyjska może mieć poważne problemy. Ale to nie tylko gospodarka rosyjska, ale też inne, m.in. też amerykańska - ocenił.

Sytuacja Włoch

1200_koronawirus_PAP.jpg
Bunty w więzieniach, pozamykane szkoły i restauracje. Koronawirus sieje spustoszenie w Europie

Prof. Krysiak zwrócił uwagę na to, że bardzo poważnie ucierpiał przemysł turystyczny, którego wszakże Włochy są wielkim beneficjentem. - Z pewnością dzisiaj, nie tylko w stosunku do gospodarki włoskiej, ale innych gospodarek w Europie i świecie, robione są oszacowania. Na pewno w Europie gospodarka Włoska najbardziej ucierpi - mówił ekspert. Ocenił także, że w najbliższym roku nie należy spodziewać się wzrostu, a raczej spadku PKB o nawet kilka procent.

Zwrócił uwagę także na fakt, że koronawirus we Włoszech rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko nawet w porównaniu z innymi państwami europejskimi. W jego opinii wiąże się to z dwoma głównymi aspektami. Pierwszy, to fakt, że tzw. pacjent zero trafił we Włoszech w środowisko osób starszych i obciążonych innymi chorobami.

- Drugi czynnik - w mojej opinii - to niestety bardzo opieszałe działanie tamtych władz. Brak dyscypliny, pewne rozluźnienie, ignorowanie. I to pomimo powszechnej opinii, że włoska służba zdrowia jest na bardzo wysokim poziomie. To niestety nie zadziałało - stwierdzi prof. Zbigniew Krysiak.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, wykładowca SGH, prezes Instytutu Myśli Schumana)
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji: 19.47

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także