more_horiz

"Ważne, by mówić, że naród palestyński istnieje". Arabistka o konflikcie w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 20:45
- Oczywiście, że istnieje naród palestyński. To, jak ukształtowała się tożsamość narodowa Palestyńczyków, widać najlepiej na podstawie tego konfliktu z Izraelem - mówiła w Polskim Radiu 24 Sara Nowacka, arabistka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Konflikt palestyńsko-izraelski
Konflikt palestyńsko-izraelskiFoto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Izrael Palestyna konflikt PAP 1200.jpg
Pomoc humanitarna dla Strefy Gazy. Czerwony Krzyż wysłał swoich przedstawicieli

Ekspert PISM tłumaczyła, że Palestyna istniała już w czasach Imperium Osmańskiego i kolonizacji europejskiej Bliskiego Wschodu, gdy mówiło się o krainie Palestyny i o Palestyńczykach. - Ta narracja, stosowana szczególnie przez bardzo radykalne prawicowe organizacje w Izraelu, że państwo Palestyny i narodowość palestyńska nie istnieje, jest często narzędziem tego konfliktu, narzędziem politycznym - oceniła Sara Nowacka.

Arabistka dodała, że tożsamość Palestyńczyków szczególnie umocniła się w opozycji do Izraela. - Myślę, że dziś jest ważne, by mówić, że naród palestyński istnieje i jego tożsamość również przez ten konflikt jest bardzo silnie osadzona - stwierdziła.


Posłuchaj
25:14 _PR24_AAC 2021_05_17-19-33-49.mp3 Sara Nowacka: oczywiście, że istnieje naród palestyński (Świat w powiększeniu)

 

Palestyńczycy na świecie

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczyła ponadto, że na terytorium Izraela i Palestyny mieszka około 7 mln Palestyńczyków. Ale, jak dodała, są oni też rozproszeni w świecie arabskim, szczególnie w Jordanii. - Tam Palestyńczycy uzyskali obywatelstwo i faktem jest, że większość obywateli Jordanii stanowią osoby pochodzenia palestyńskiego - wyjaśniła.

Liban, kontynuowała, jest kolejnym państwem, które ma znaczącą mniejszość palestyńską. - Poza tym mamy też diasporę palestyńską w świecie zachodnim - podkreśliła Nowacka.

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Sara Nowacka (arabistka, PISM)

Data emisji: 17.05.2021

Godzina: 19:44

Zobacz także

Zobacz także