more_horiz

"Projekt, który wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". Tomasz Wróblewski o "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 20:47
- To jest projekt, który niezależnie od tego, czy rzeczywiście będzie skutkował ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., czy nie, wprowadza bardzo restrykcyjne państwo, które będzie wszystkim narzucało, jak żyć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
Tomasz Wróblewski
Tomasz WróblewskiFoto: Mat. Rekłajtis

14 lipca Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny "Fit for 55" dotyczący klimatu i energii. Plan zakłada zmniejszenie o 55 proc. względem roku 1990 emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie. Cel ten ma być osiągnięty w 2030. Ponadto Unia zadeklarowała osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050. Postulaty muszą najpierw zostać zaakceptowane przez rządy UE oraz Parlament Europejski. Może to zająć dwa lata. 

Czytaj także:
Wiatraki ekologia 1200.jpg
"Benzyna będzie po 10 zł, prąd zdrożeje trzykrotnie". Pęk o unijnym planie redukcji emisji CO2

Tomasz Wróblewski podkreślił, że dyskusję na temat pakietu należy prowadzić "dwutorowo". - Po pierwsze: zmiany klimatyczne istnieją i w jakiś sposób trzeba się do nich adaptować. Po drugie, jak każde wydarzenie, czy to naturalne, czy polityczne, będzie rodziło rozmaite interesy, zainteresowanie poszczególnych państw czy środowisk w celu wzmocnienia swojej pozycji - zaznaczył. 

Posłuchaj
24:56 _PR24_AAC 2021_07_27-19-35-03.mp3 Tomasz Wróblewski o unijnym pakiecie "Fit for 55" ("Świat w powiększeniu")

Zmiany klimatyczne 

Ekspert wskazał, że ogłoszenie postulatów "nie przypadkiem przypada na moment, kiedy zaczynają się negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi". Jak wyjaśnił - USA chcą raczej "wprowadzić system, który będzie w jakimś stopniu przypominał wolnorynkowy i będzie zmuszał firmy do dostosowania się", niż korzystać z instrumentów interwencjonizmu państwa. Z kolei Europa skłania się ku drugiemu rozwiązaniu.

- Rozmawiamy o tym, kto będzie narzucał światu zasady naprawy środowiska i zmian klimatycznych. Europa idzie tak daleko do przodu, żeby pokazać, jak wiele robi i [podkreślić konieczność] dostosowania się do niej - tłumaczył gość PR24.

Czytaj także:

Czytaj także:
Zyska1200.jpg
"Jedno z najważniejszych wyzwań nowożytnej historii ludzkości". Ireneusz Zyska o odejściu od paliw kopalnych

Transformacja

- Przechodzimy w Europie, choć w USA też, przez pewną transformację dotyczącą myślenia o roli państwa - zauważył rozmówca. -  Frans Timmermans jest osobą, która niewątpliwie wierzy w dalece interwencjonistyczne rozwiązania, w silne państwo, które narzuca rozwiązania biznesowi, ludziom i określa ramy, w których mamy żyć - ocenił Tomasz Wróblewski. 

Zdaniem specjalisty, projekt "Fit for 55" niezależnie od tego, czy w 2030 uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, czy nie, "wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute

Data emisji: 27.07.2021

Godz. emisji: 19.33

jbt/pr24/euractiv.pl

Zobacz także

Zobacz także