X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jedno z najważniejszych wyzwań nowożytnej historii ludzkości". Ireneusz Zyska o odejściu od paliw kopalnych

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:22
- Niezależnie od zmian, energia elektryczna będzie drożeć w kolejnych latach. To jest pewna stała - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu odpowiedzialny za odnawialne źródła energii.
Ireneusz Zyska
Ireneusz ZyskaFoto: PR24

Końcówka kwietnia przyniosła trzecią gwałtowną falę podwyżek cen uprawnień do emisji CO2. Przez tydzień poszły one w górę z poziomu 44 euro za tonę do poziomu 48 euro za tonę. W sumie, dodając do tego mocne wzrosty na początku lutego i marca, w 2021 roku podrożały one już o blisko połowę. Jeszcze większe wrażenie robi porównanie do cen sprzed roku (ok. 20 euro za tonę) czy sprzed 4 lat (ok. 5 euro za tonę).

Reforma ETS?

premier1200.jpg
Premier podczas Kongresu 590: już czas, aby od obrony przejść do inwestycyjnej ofensywy

- To jest mechanizm giełdowy, może być więc przedmiotem operacji spekulacyjnych, co skutkuje wzrostem cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a to rzutuje na konkurencyjność gospodarek - mówił gość PR24 i dodał, że Ministerstwo Klimatu interweniuje w tej sprawie w Komisji Europejskiej, tak by do danych rynkowych odnosić się merytorycznie.

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) jest elementem polityki UE na rzecz walki ze zmianą klimatu oraz jej podstawowym narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych w sposób opłacalny. Jest to pierwszy i dotychczas największy na świecie rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Będzie drożej

- Niezależnie od zmian, energia elektryczna będzie drożeć w kolejnych latach. To jest pewna stała związana z tym, że np. będziemy mieć coraz większe zapotrzebowanie na energię, z przechodzeniem na inny mix energetyczny, w tym na energetykę jądrową - podkreślił Ireneusz Zyska. Zauważył, że proces odchodzenia od paliw kopalnych to jedno z najważniejszych wyzwań nowożytnej historii ludzkości.


Posłuchaj
08:18 PR24_mp3 2021_05_06-11-08-02.mp3 I. Zyska o transformacji energetycznej ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Ireneusz Zyska (wiceminister klimatu odpowiedzialny za odnawialne źródła energii)

Data emisji: 06.05.2021

Godzina: 11:08 

Czytaj także

Polska strategia energetyczna. Jakóbik: u jej fundamentów energetyka jądrowa

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 14:50
- W strategii energetycznej dla Polski chodzi o całą orkiestrę różnych źródeł energii, która w sumie ma dać pełne bezpieczeństwo dostaw - mówił w Polskim Radiu 24 red. naczelny portalu BiznesAlert.pl, Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska energetyka. Wiech: wzrost cen energii jest związany z transformacją energetyczną UE

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 19:45
- Podstawowym czynnikiem wzrostu rachunków za prąd jest skok energii elektrycznej, który będziemy odczuwali w najbliższych latach. Jest to związane z transformacją energetyczną w UE opartą na handlu emisjami - powiedział o aktualnej sytuacji energetycznej Polski Jakub Wiech, specjalista ds. energetycznych i dziennikarz portalu defence24.pl.
rozwiń zwiń