more_horiz

"Jest zasadniczy konflikt". Prof. Krasnodębski o relacjach Polska - UE

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 20:50
- Istnieją bardzo mocne siły w KE i elitach europejskich, które będą nas zwalczać. Mamy inne cele niż oni. Oni chcą zbudować zsekularyzowane superpaństwo. Wymaga to od nas równej determinacji i sprawności działania, jaką okazujemy w polityce wschodniej. Czasami warto jest odejść od stołu, nacisnąć i wytłumaczyć, że istnieją granice kompromisu - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski. 
Prof. Zdzisław Krasnodębski
Prof. Zdzisław KrasnodębskiFoto: PR24

Środki z europejskiego Funduszu Odbudowy po pandemii, które - w ramach Krajowego Planu Odbudowy - powinny trafić do Polski, nadal pozostają zablokowane przez Komisję Europejską. Mimo porozumienia ws. tzw. kamieni milowych i przyjęcia polskiego KPO przez komisarzy europejskich, a także daleko idących ustępstw polskich władz w kwestii zmian w prawie, szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Polska nie otrzyma środków z KPO bez spełnienia dalszych, nowych warunków.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że nie odnajduje się w nurcie, który idealizuje UE. - Mam okazję obserwować działania KE, spieram się z komisarzami. Ta instytucja jest zdominowana przez tendencje federalistyczne, które się nasilają. Każdy kryzys wzmaga te tendencje. Nie należy jednak demonizować tych procesów. Oba te przypadki łączą się z fatalizmem. Zło jest tak przemożne, że nic nie można zrobić, albo że dobro jest tak wspaniałe, iż nie należy niczego robić. Jest miejsce pośrodku, powinniśmy być w UE i możemy być bardziej skuteczni. Zakładam również, że występują zasadnicze różnice interesów. Na szczęście jest to tylko walka polityczna. Musimy być sprawniejsi i mocniejsi - tłumaczył prof. Zdzisław Krasnodębski. 

Jego zdaniem PiS udało się przezwyciężyć imposybilizm w polityce wewnętrznej. - Nie do końca udało nam się przezwyciężyć imposybilizm w mentalności Polaków w odniesieniu do UE. Jest zasadniczy konflikt. Są bardzo mocne siły w KE i elitach europejskich, które będą nas zwalczać. Mamy inne cele niż oni. Oni chcą zbudować zsekularyzowane superpaństwo. Wymaga to od nas równej determinacji i sprawności działania, jaką okazujemy w polityce wschodniej. Czasami warto jest odejść od stołu, nacisnąć i wytłumaczyć, że istnieją granice kompromisu - powiedział europoseł PiS.

Czytaj także:

Dodał też, że KE powinna myśleć geopolitycznie. - Domagamy się od Ursuli von der Leyen, żeby spojrzała na mapę Europy i zobaczyła, gdzie są wojska rosyjskie, żeby zastanowiła się nad Chinami. Czy jest sens w takiej sytuacji, żeby absurdalny konflikt trwał, skoro rząd RP ustąpił w wielu kwestiach? - powiedział prof. Krasnodębski. 

Posłuchaj
24:47 PR24 2022_08_19-19-33-21.mp3 Prof. Zdzisław Krasnodębski gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

 

Polski Krajowy Plan Odbudowy, zatwierdzony przez Komisję Europejską, opiewa na 35,4 mld euro (23,9 mld euro w formie dotacji i 11,5 mld euro w formie pożyczek).

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS)
Data emisji: 19.08.2022
Godzina emisji: 19.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także