more_horiz

Francja i Niemcy nie chcą zakazu wiz dla Rosjan. Prof. Gil: niektórzy proponują tematy zastępcze

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 20:20
- Problemem dziś nie jest to, czy dawać Rosjanom unijne wizy, ale to, że nie odpowiedzieliśmy na pytanie, jaki jest nasz stosunek do Federacji Rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z KUL.
Francja i Niemcy nie chcą zakazu wiz dla Rosjan. Prof. Gil: niektórzy proponują tematy zastępcze
Francja i Niemcy nie chcą zakazu wiz dla Rosjan. Prof. Gil: niektórzy proponują tematy zastępczeFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim. O tym donosi Bloomberg. Paryż i Berlin przekonują, że UE powinna nadal wydawać wizy obywatelom Rosji niezwiązanym z rządem, zwłaszcza studentom, artystom, naukowcom i specjalistom.

W opinii gościa PR24, politycy europejscy chyba nie do końca rozumieją, co dzieje się na Ukrainie i jakie nastąpią skutki w związku z wojną. Zauważył, że politycy proponują tymczasem tzw. tematy zastępcze, które zasłaniają prawdziwy problem, jakim jest stosunek wiodących państw w UE wobec Federacji Rosyjskiej. To, czy obywatele rosyjscy będą wjeżdżali do UE, czy też nie, nie ma przełożenia na wojnę.

"Nie można być naiwnym"

- Zasadniczym tematem jest to, jaki jest nasz stosunek do Rosji. Nie można być też naiwnym, jeśli ktoś deklaruje się jako przeciwnik Putina, to być może tak jest, ale cóż on zdziała, jaka będzie jego forma sprzeciwu wobec tego co dzieje się w Rosji? Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie już około miliona Rosjan wyjechało z Rosji, nie jest jednak możliwe, by tych wszystkich ludzi sprawdzić - powiedział prof. Andrzej Gil.

Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska. Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, poinformowały, że zakaz wydawania wiz dla wszystkich obywateli Rosji mógłby uzupełnić wspólnotowe sankcje wobec Moskwy. Do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE  wzywał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Jak mówił, UE nie powinna stać się "supermarketem" dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść.


Posłuchaj
25:34 _PR24_AAC 2022_08_28-19-33-30.mp3 Francja i Niemcy nie chcą zakazu wiz dla Rosjan. Prof. Gil: niektórzy proponują tematy zastępcze ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Andrzej Gil (politolog z KUL)

Data emisji: 28.08.2022

Godzina: 19:33 


Zobacz także

Zobacz także