more_horiz

Pierwsze orędzie Karola III. Dr Biskup wskazuje jego najważniejsze punkty

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 20:53
- Rodzina królewska odgrywa czołową rolę w podtrzymaniu funkcjonowania Wspólnoty Narodów i unii personalnej z 14 krajami - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak dodał, dostrzeżenie znaczenia Commonwealth było jednym z konkretów pierwszego orędzia nowego króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Gość PR24 wskazał że Karol III podkreślił rolę Commonwealth w swoim orędziu
Gość PR24 wskazał że Karol III podkreślił rolę Commonwealth w swoim orędziu Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Król Karol III wygłosił pierwsze orędzie do narodów Zjednoczonego Królestwa, w którym przyrzekł do końca życia wiernie służyć poddanym i podtrzymywać brytyjskie wolności, tradycje oraz instytucje monarchii parlamentarnej. Jak mówił, jako nowa głowa Kościoła Anglii, będzie postępował zgodnie z zasadami wiary i wartościami, które ze sobą niesie.

- Pierwsze orędzie ma charakter żałobny, więc w znacznej mierze poświęcone było pamięci jego zmarłej matki - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z PISM.

Kluczowa rola monarchy

Wskazując konkrety pierwszego wystąpienia Karola III, wymienił "pełne podtrzymanie poszanowania konstytucyjnej roli monarchii i wszystkich jej ograniczeń, zadeklarowanie promocji księcia Wilhelma i jego małżonki na oficjalnych następców tronu, przecięcie spekulacji co do tytulatury jego małżonki", a także podkreślenie, że monarcha zamierza "podtrzymywać i rozwijać" relacje łączące Wielką Brytanię z 14 innymi państwami, w których monarcha brytyjskim jest lokalnym monarchą i które są tym samym połączone Unią Personalną oraz ze Wspólnotą Narodów.

W ocenie gościa "Świata w powiększeniu", Wspólnota Narodów (Commonwealth) była i jest "bardzo ważnym narzędziem miękkiej siły Wielkiej Brytanii". - O ile samo oddanie władzy politycznej w ramach procesu dekolonizacji nie naruszyło głębokich interesów gospodarczych Wielkiej Brytanii, to podtrzymanie i niedopuszczenie do naruszenia miękkich powiązań (...) jest niezwykle żywotnym interesem Wielkiej Brytanii. Jednym z czołowych instrumentów w jego realizacji jest rodzina królewska, czy to w misjach dyplomatycznych, czy poprzez powiązania związane z Unią Personalną - ocenił.

Posłuchaj
09:20 Przemyslaw-Biskup--PR24_mp3 2022_09_09-19-49-02.mp3 Dr Przemysław Biskup ocenia pierwsze orędzie Karola III ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

W pierwszej części audycji Mariusz Marszałkowski z BiznesAlert.pl komentował toczące się w Brukseli negocjacje z zakresu polityki gazowej.

Posłuchaj
15:39 Mariusz-Marszalkowski--PR24_mp3 2022_09_09-19-33-22.mp3 Mariusz Marszałkowski o polskich negocjacjach ws. polityki energetycznej UE ("Świat w powiększeniu"/ Pr24)

Dr Krzysztof Winkler gościem "Sygnałów dnia" - zobacz nagranie rozmowy:

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Przemsysław Biskup (PISM)

Data emisji: 9.09.2022

Godzina emisji: 19.36


mbl

Zobacz także

Zobacz także