more_horiz

Wybory we Włoszech. Prof. Bielański: słowa von der Leyen to arogancka próba ingerencji w ich wewnętrzne sprawy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 20:15
- Charakterystyczne jest to, że centrolewica próbowała tę wypowiedź bagatelizować, mówiąc, że przewodnicząca KE została źle zrozumiana (…). Jeszcze nie zostały przeprowadzone wybory, nie powstał rząd, a tu szefowa Komisji Europejskiej stwierdza, jeśli nie będziecie grzeczni, to postąpimy z wami jak z Polską i Węgrami - mówił o słowach przewodniczącej KE prof. Stefan Bielański, kierownik Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczego "Italian studies".
Z ostatnich badań z 10 września wynikało, że prawicowe partie Bracia Włosi, Liga Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego wyprzedzają centrolewicową koalicję o niemal 20 punktów procentowych.
Z ostatnich badań z 10 września wynikało, że prawicowe partie Bracia Włosi, Liga Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego wyprzedzają centrolewicową koalicję o niemal 20 punktów procentowych.Foto: PAP/EPA/Matteo Corner

We Włoszech rozpoczęły się przyspieszone wybory parlamentarne. Zdecydowanym faworytem jest koalicja centroprawicowa. Po raz pierwszy w historii Włoch premierem może zostać kobieta, szefowa narodowo-prawicowej partii Bracia Włosi, Giorgia Meloni.

Politycy centrolewicy i centroprawicy we Włoszech wyrazili w piątek zdumienie i oburzenie słowami przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która odnosząc się do niedzielnych wyborów parlamentarnych w ich kraju stwierdziła, że jeśli sprawy pójdą w "trudnym kierunku", to KE ma "narzędzia", takie jak w przypadku Polski i Węgier. Żądają przeprosin lub dymisji szefowej KE.

"Arogancka próba ingerencji w wewnętrzne sprawy Włoch"

Prof. Stefan Bielański relacjonował przedwyborcze nastroje we Włoszech, odniósł się też do wypowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej. - Słowa przewodniczącej odbiły się echem w mediach, głos Ursuli von der Leyen to arogancka próba ingerencji w wewnętrzne sprawy Włoch na kilka dni przed wyborami. To rodzaj szantażu, w który włącza się też Polskę i Węgry w charakterze starszaka - ocenił gość audycji, który relacjonował przedwyborcze nastroje we Włoszech.

Posłuchaj
24:31 PR24_mp3 2022_09_25-19-33-29.mp3 Prof. Stefan Bielański o wyborach parlamentarnych we Włoszech (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Zobacz także:

Włosi wybiorą 400 deputowanych i 200 senatorów. Na mocy ustawy potwierdzonej dwa lata temu w referendum liczbę parlamentarzystów zmniejszono o ponad jedną trzecią. Jeśli wybory wygra koalicja centroprawicowa, przypuszczalnie premierem Włoch zostanie po raz pierwszy kobieta, szefowa narodowo-prawicowej partii Bracia Włosi, która w sondażach ma około 30 procent poparcia.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Stefan Bielański

Data emisji: 25.09.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także