more_horiz

"Mamy do czynienia ze zmianą trendu w Europie". Saryusz-Wolski o wynikach wyborów we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 20:30
- Wyniki wyborów we Włoszech pokazują zmianę wektorów politycznych. W ludziach kiełkuje obrona przed ponoszeniem ciężarów np. niekontrolowanej migracji - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany z PiS. 
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/J. Popławski

Jak wynik wyborów we Włoszech wpłynie na europejską politykę? Włoskie wybory wygrała prawicowa partia Bracia Włosi, której przewodniczy Giorgia Meloni. W ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła podczas debaty na amerykańskim uniwersytecie Princeton, że jeśli sprawy we Włoszech "pójdą w trudnym kierunku", Komisja "ma narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier".

W opinii gościa PR24, mamy jednak do czynienia za zmianą trendu, w części Europy "zaczyna się bowiem patrzenie na konserwatyzm i prawicę". Eurodeputowany przypomniał, że do władzy we Włoszech dochodzi rząd centroprawicowy, a nie - jak krzyczy lewica i media z nią związane - "czarna prawica". Zauważył jednocześnie, że ów rząd przyjmuje bardzo zbliżony kierunek do kierunku polskiego rządu Zjednoczonej Prawicy.

"Zmiana proporcji"

- To jest nowość, a poza tym mamy zmianę proporcji, bo razem z premier Meloni w Radzie Europejskiej premierzy konserwatywni z Europejskiej Grupy Konserwatystów i Reformatorów zaczynają mieć prawie większość blokującą według kryterium ludności. Po drugie, gdyby dziś odbyły się wybory do europarlamentu, to grupa EKR byłaby trzecią, a nie szóstą frakcją w Parlamencie Europejskim - powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

W wyborach we Włoszech centrolewicowa koalicja przegrała z koalicją centroprawicową o 14 punktów procentowych. Partia Demokratyczna zdobyła 7 procent mniej głosów niż ugrupowanie Bracia Włosi Giorgii Meloni, które wygrało wybory. Enrico Letta, który w latach 2013-14 był premierem Włoch, zapowiedział, że po kongresie Partii Demokratycznej w marcu przyszłego roku złoży rezygnację. Włoscy komentatorzy wskazują, że Letta źle poprowadził kampanię wyborczą.

- Wyniki wyborów we Włoszech pokazują zmianę wektorów politycznych. W ludziach kiełkuje obrona przed ponoszeniem ciężarów niekontrolowanej migracji, obrona przed ponoszeniem nadmiernych ciężarów wynikających z kryzysu czy rewolucji światopoglądowej, która próbuje narzucić się innym. Wydaje się, że nadchodzi refleksja, jest dopuszczenie do głosu obywateli, nawet jeśli ich poglądy nie podobają się - podkreślił eurodeputowany.


Posłuchaj
24:50 _PR24_AAC 2022_09_26-19-33-45.mp3 "Mamy do czynienia ze zmianą trendu w Europie". Saryusz-Wolski o wynikach wyborów we Włoszech ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jacek Saryusz-Wolski (eurodeputowany z PiS)

Data emisji: 26.09.2022

Godzina: 19:33 

Zobacz także

Zobacz także