more_horiz

Pseudoreferenda na Ukrainie. Dr Eberhardt: na Kremlu nikomu nie zależy nawet na udawaniu wiarygodności

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 20:30
- Nikomu na Kremlu najwyraźniej nie zależy na jakichkolwiek elementach nawet udających wiarygodność. Mamy do czynienia z tupetem i bezczelnością, jeśli chodzi o fałszowanie woli społecznej w tych regionach - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Adam Eberhardt, ekspert ds. polityki wschodniej. 
Rosja przeprowadza na Ukrainie pseudoreferenda
Rosja przeprowadza na Ukrainie pseudoreferendaFoto: PAP/EPA/STRINGER

Władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy  przeprowadziły pseudoreferenda. 

- Ten tupet uderza, ponieważ zgodnie ze wstępnymi danymi nie tylko frekwencja była gigantyczna - również w regionach, które w znacznej części nie są kontrolowane przez armię rosyjską - ale też wstępne informacje ogłoszone przez stronę rosyjską mówią o poparciu rzędu 97-98 proc. Nikomu na Kremlu najwyraźniej nie zależy na jakichkolwiek elementach nawet udających wiarygodność. Mamy do czynienia z tupetem i bezczelnością, jeśli chodzi o fałszowanie woli społecznej w tych regionach - powiedział dr Adam Eberhardt. 

- Mam taką teorię, że znaczna część polityki zagranicznej Rosji, ekspansji za Władimira Putina, wiąże się z osobistymi marzeniami Putina jako osoby, która odbudowuje imperium - dodał ekspert. 

- Poza tym są oczywiście czynniki związane z konfrontacją z Zachodem. Putin myśli, że polityka faktów dokonanych utrudni Ukrainie decyzję o odbijaniu tych obszarów. Myśli, że to zniechęci państwa zachodnie do dostarczania broni, aby nie prowokować konfliktu zbrojnego o jakiejś niewyobrażalnej, jądrowej skali - stwierdził gość PR24.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:26 PR24 2022_09_27-19-33-12.mp3 dr Adam Eberhardt o pseudoreferendach na Ukrainie (Świat w powiększeniu) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: dr Adam Eberhardt (ekspert ds. polityki wschodniej, WEI)

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 19.33

bartos

Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie

Zobacz także

Zobacz także