more_horiz

Rosja traci sojuszników? Ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 20:50
- Mamy do czynienia z rewizją założeń, które legły u podstaw utworzenia układu Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Nie da się ukryć, że katalizatorem tych wszystkich przemian jest wojna na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki (główny specjalista Zespół Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej Ośrodka Studiów Wschodnich). 
Armenia, Kazachstan czy Kirgistan nie popierają Rosji
Armenia, Kazachstan czy Kirgistan nie popierają RosjiFoto: aarrows/ Shutterstock

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym to sojusz łączący Rosję i kilka dawnych republik radzieckich, tj. Armenia, Kazachstan czy Kirgistan. O tym jak rosyjska agresja na Ukrainę wpłynęła na relacje w tejże strukturze mówił Wojciech Górecki.

- Wobec okazanej przez Rosję słabości, państwa, które znajdowały się w jej orbicie, na czele z Kazachstanem, największym z nich, próbują znaleźć sobie jakieś miejsce, które by pozwoliło zapewnić ich interes, próbują znaleźć sojuszników. Dają do zrozumienia, że chcą uczestniczyć w normalnych stosunkach międzynarodowych bez kontekstu poradzieckiego - wyjaśnił gość audycji.     

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
25:08 PR24_mp3 2022_10_16-19-32-58.mp3 Wojciech Górecki o pozycji Rosji w strukturach międzynarodowych ("Świat w powiększeniu")

 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Wojciech Górecki (główny specjalista Zespół Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 16.10.2022

Godzina: 19.32

kmp

Zobacz także

Zobacz także