more_horiz

"Hybrydowy twór Kremla, realizujący jego cele na całym świecie". Grzegorz Kuczyński o grupie Wagnera

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 20:26
- Kreml zlecił Jewgienijowi Prigożynowi stworzenie takiej formacji we współpracy z rosyjską armią z Szojgu. (...) Od początku była to inicjatywa rosyjskich służb. Chodziło o to, by mieć formację zbrojną ludzi, których można wysłać po całym świecie, by mogli realizować cele Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. polityki międzynarodowej, autor książek o sprawach rosyjskich i wschodnioeuropejskich).  
Grzegorz Kuczyński w swojej książce opowiada historię grupy zbirów dowodzonych przez Prigożyna
Grzegorz Kuczyński w swojej książce opowiada historię grupy zbirów dowodzonych przez Prigożyna Foto: Materiał promocyjny /Wydawnictwo Bellona

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, odpowiedzialnym m.in. za rekrutację więźniów na wojnę z Ukrainą.

Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta".

Podczas inwazji na Ukrainę grupa Wagnera stanowi jeden z najważniejszych komponentów rosyjskich sił na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim.

O grupie Wagnera i jej działalności mówił Grzegorz Kuczyński, autor książki "Wagnerowcy. Psy wojny Putina". - To jest dość mglista struktura. I pewnie o to chodzi, bo tak naprawdę ma ona realizować przede wszystkim cele państwa rosyjskiego. Chodzi o to, by jak najtrudniej było ją zidentyfikować, żeby nie było żadnych adresów, konkretnych nazwisk, numerów, chociażby w rosyjskim KRS - zaznaczył.

W ostatnich dniach pojawiała się informacja, że USA chcą uznać grupę Wagnera za organizację terrorystyczną. - Jest to o tyle trudne, że jest to struktura bardzo hybrydowa i bez określonego podmiotu prawnego - ocenił gość audycji. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
24:41 PR24 2022_11_30-19-33-42.mp3 Grzegorz Kuczyński o grupie Wagnera ("Świat w powiększeniu")

 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. polityki międzynarodowej, autor książek o sprawach rosyjskich i wschodnioeuropejskich)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina: 19.33

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także