more_horiz

Szczyt G7. Dr Bonikowska: wojna na Ukrainie ma znaczenie światowe, nie tylko regionalne

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 20:39
Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych Małgorzata Bonikowska powiedziała w Polskim Radiu 24, że szczyt G7 ma wielką wagę, ponieważ dla państw tego formatu wojna na Ukrainie ma znaczenie światowe, nie tylko regionalne. Podkreśliła też, że skutki konfliktu są odczuwalne na całym globie.
Dr Małgorzata Bonikowska opowiedziała w Polskim Radiu 24 o szczycie G7
Dr Małgorzata Bonikowska opowiedziała w Polskim Radiu 24 o szczycie G7Foto: Adrian Wyld / Zuma Press / Forum

- Teraz mówi się o nowym ładzie międzynarodowym, który ma się wyłonić w wyniku decyzji związanych z wojną - wskazała prezes.

Małgorzata Bonikowska dodała, że kraje G7 jednoznacznie popierają Ukrainę, zbroją ją, a potępiają Rosję. Przypomniała też o dialogu tej grupy z przedstawicielami innych krajów, dlatego na szczycie są m.in. politycy z krajów globalnego Południa.

Szczyt G7

Szczyt G7 od piątku odbywa się w Hiroszimie w Japonii. Decydujące sesje zaplanowano na niedzielę. Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada podczas trzydniowego spotkania omawiają strategię dotyczącą konfliktu na Ukrainie, między innymi zaostrzenie sankcji na Rosję.

Na miejscu jest też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, obecni są też przedstawiciele Unii Europejskiej. Z powodu powodzi we włoskim regionie Emilia-Romagna premier tego kraju Giorgia Meloni opuści szczyt i jeszcze w sobotę wróci do kraju.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:13 PR24_mp3 2023_05_20-19-33-14.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o szczycie G7 ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

ProwadzącyKrzysztof Grzybowski

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 20.05.2023 r.

Godzina emisji: 19.33

ng/PR24/IAR

Zobacz także

Zobacz także