Kondycja polskiego przemysłu zbrojeniowego
W ostatnich dniach Narodowe Centrum Studiów Strategicznych wydało raport dotyczący kondycji polskiej zbrojeniówki i możliwości jej przyszłego rozwoju. W Cafe Armii o rodzimym przemyśle obronnym mówili Weronika Myck z NCSS, prof. Robert Głębocki z Politechniki Warszawskiej i Wojciech Pawłuszko, radca prawny.
2016-05-14, 11:15
Posłuchaj
Opracowanie wieloletniej wizji rozwoju przemysłu zbrojeniowego, sprawniejsze procedury zamówień, specjalizacja, wprowadzenie komercyjnych kryteriów, ale i zachowanie kontroli państwa nad częścią produkcji – to niektóre z rekomendacji zawartych w raporcie Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 Weronika Myck, polski przemysł zbrojeniowy potrzebuje zmian. –Problemem jest nie tylko nieodpowiednia skala poszczególnych działów przemysłu zbrojeniowego, ale również brak długofalowej wizji rozwoju – wskazywała ekspertka. – Musimy myśleć przyszłościowo, zastanawiać się nad tym, co możemy oferować za 5-10 lat – dodawała.
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, w kontekście funkcjonowania rodzimej zbrojeniówki problemem jest również brak odpowiedniej współpracy. – Wojsko nie ma monopolu na wiedzę dotyczącą techniki wojskowej – zauważyła w Polskim Radiu 24 Weronika Myck.
– Współpraca między MON a przemysłem zbrojeniowym „kuleje” – oceniał z kolei prof. Robert Głębocki. – Ciągle żyjemy w mentalności poradzieckiej, w przeświadczeniu, że sprawy dotyczące obronności są związane z jedynie z wąską grupą ludzi i instytucji – pointował ekspert z Politechniki Warszawskiej.
REKLAMA
Wojciech Pawłuszko w Cafe Armii mówił o problemach prawnych, dotyczących funkcjonowania rodzimego przemysłu zbrojeniowego.
Gospodarzem programu była Agnieszka Drążkiewicz.
Polskie Radio 24/PAP
Polecane
REKLAMA